Puan verilmedi.

Süha Derbent; 2000’li yıllara geldiğimizde, neleri geri dönmemek üzere tükettiğimizi fotoğraflarıyla belgeliyor.

Dünyadan eksilen her canlı türünün doğanın dengesini geri dönüşsüz bir biçimde bozduğuna dikkatleri çekebilmeyi amaçlıyor. Bunun için dünyada nesli tükenmekte olan vahşi hayvanları objektifine yerleştirip sergide biraraya getiriyor.

Bu fotograflara bakarken unutmamamız gereken en önemli noktalardan biri de şu; Bu canlıların bazılarını çocuklarımıza sadece fotograflarda gösterebileceğimiz günler çok yakın. Ve hepsini fotograflarla anlatabileceğimiz bir gün olmayacak. Çünkü o gün biz de artık var olmayacağız…

20 yıldır profesyonel gezi fotoğrafçılığı yapıyor. Sırasıyla; Cumhuriyet Gazetesi, Atlas Dergisi ve Marie Claire Dergisi’nde gezi fotoğrafları çekti. Bir Numara Hearst Yayıncılık bünyesinde yayınlanmakta olan Gezi National Geographic Traveler Dergisi’nde iki yıl boyunca Görsel Yönetmen olarak çalıştı. Derbent İskandinavya’dan Madagaskar’a, Sri Lanka’dan Kanada’ya kadar 45 ülke gezdi.

Son yıllarda çalışmalarını, nesli tükenmekte olan hayvan yaşamlarının fotoğraflanmasına yoğunlaştırdı. Son yedi yıldır vahşi hayvan fotoğrafçılığı alanında uzmanlaştı. Derbent’e bu çalışmaları sırasında destek veren firmalar arasında; Türkiye’den Emirates Airlines, Emirates Holidays, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden, Wilderness Safaris, Holiday Africa, Wilson Collins yer alıyor.

Uzmanlık alanı olarak büyük kedileri hedef alan Derbent, bugün dünya üzerinde varolan yedi büyük kedi türünden şu ana kadar dördünü fotoğrafladı.

2005 yılında Canon Foto-Video ürünleri Türkiye Distribütörü Erkayalar Fotoğrafçılık Derbent’e ekipman (marka) sponsoru oldu. Derbent, Erkayaların bu desteği ile günümüzün en gelişmiş dijital teknolojilerini kullanarak çalışmalarına devam ediyor.
Derbent Mayıs 2005’de fotofanclub.com adlı fotoğraf paylaşım sitesini kurdu. Fotoğraf, bilgi ve deneyim paylaşımı dışında gerçek hayata uzanan aktiviteleri ile FotoFanClub büyük ve ciddi bir topluluk olma yolunda hızla ilerliyor. FotoFanClub 1. yılında üyelerine her ay gerçek sergiler düzenledi, 400’den fazla fotoğraf baskısı, 15 fotoğraf makinesi, 20 cep telefonu armağan etti.

www.suhaderbent.com
www.fotofanclub.com

Yazıyı beğendiniz mi?