Puan verilmedi.

Önce malzeme listemize göz atalım. Ben time lapse işini dslr kamera ile çekmeye karar verdim ve bir canon kullanıcısı olarak canon 450d modeli benim işimi rahatça görecektir. Canon 450d kendi içerisinde bir zamanlayıcı (intervalometre) bulundurmadığı için canon 450d modeli uygun bir tetikleyici olan linkteki ürünü kullanmaya karar verdim. Time lapse ile ilgilenen kişinin çok kötü olmayan, mümkünse ağır bir tripoda ihtiyacı vardır. Marka vermiyorum ama siz söylediğime uygun, hava şartlarından, çevresel müdahalelerden çok fazla etkilenmeyecek bir tripod kullanın. Hafıza kartımız zaten makinamızın içerisinde, öyleyse başlayalım.

Konuyu belirleyelim

Ben Eminönü’de insan kalabalığı çekmeye karar verdim. Zaten kalabalık bir yer olduğu için çok fazla zaman harcamadan time lapse çalışmamı bitireceğimi düşünüyorum. Çekim yapmayı planladığım sü   

Sonuçta elde edeceğim time lapse görüntünün süresi:

7200 adet fotoğraf çekecektim, 1 saniyelik görüntü için 25 kare fotoğrafa ihtiyacım olduğuna göre, 7200 (fotoğraf sayısı) / 25 (pal sistemde 1 saniyelik görüntü için gereken kare sayısı) =288 saniye, dakikaya vurursak 288 saniye / 60 = 4,8 dakika time lapse görüntü.

Bu iş için 4,8 dakika gözünüze fazla gelmiş olabilir, siz çekim süresini kısaltabilirsiniz. Napalım biz biraz uzun bir çalışma yapmaya karar verdik.

Fotoğraflarımızı çektik, tripodu topladık, makinamızı ve diğer aparatları çantamıza atıp evimize geldik. Elimizde 7200 adet işlenmemiş fotoğraf var, şimdi ne yapacağız?

Haydi fotoğraflarımızı time lapse yapalım!

Ham fotoğraflardan time lapse görüntü oluşturmanın pek çok yolu var ben size en kolay olanını anlatacağım. Kullanacağımız programın adı Quick time. Programı bu adresten indirebilirsiniz.http://www.apple.com/quicktime/download/ . İndirdikten sonra, programımızı açıyoruz, karşımıza gelen ekrandan file / open image sequence seçeneğini tıklıyoruz.

q1 Time lapse nasıl yapılır?

Açılan pencereden, pc’mize aktardığımız görüntülerin bulunduğu klasördeki ilk fotoğrafı seçiyoruz.

Uyarı

Çekmiş olduğunuz fotoğrafın arasından silme işlemi yapmayın, aksi taktirde quick time silinmiş sayıya kadar olan fotoğrafları görür. Yani image sequence seçeneği ardı ardına çekilmiş fotoğrafları içerisine alıp tek bir video haline getirir.

q2 Time lapse nasıl yapılır?

İlk fotoğrafı seçtikten sonra, quicktime fotoğrafları arka arkaya bağlayıp, kocaman bir ekran çıkaracak karşımıza (bu biraz zaman alabilir, bekleyiniz). Video açıldıktan sonra, formatı ve türü belli olmasa da bir time lapse görüntü görmüş olacağız. İsterseniz oynatmayı deneyin, yavaş olsa da oynatacaktır. Ardından tekrar file menusune tıklayıp export diyoruz, karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Dosya adı yazan yeren, görüntünüzün ismini yazıyorsunuz, kayıt türü bölümünü değiştirmeyin, export bölümünden movie to avi, yahut movie to dv, mpeg gibi seçeneklerden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Ben dv yapmayı düşündüğüm için movie to dv stream’i seçtim. Use, bölümünde ise ne tür bir dv istiyorsanız uygun olanı seçeceksiniz. Ülkemizde PAL sistem kullanıldığı için ben “DV PAL (720*576 25 fps) 48 kHz’yi seçtim.

q3 Time lapse nasıl yapılır?

Option‘a tıklayarak seçtiğiniz export yöntemine göre farklı ayarlamalar yapabilirsiniz.

“Kaydet” dediğinizde seçtiğiniz formata göre, time lapse görüntünüz oluşmaya başlayacaktır.

q51 Time lapse nasıl yapılır?

 

Başarılı Örnek Çalışmalar

The Sandpit from Sam O’Hare on Vimeo.

Iceland, Eyjafjallajökull – May 1st and 2nd, 2010 from Sean Stiegemeier on Vimeo.

Yazıyı beğendiniz mi?