5/5 (1)

Bazı fotoğrafçılar fotoğrafın en saf halinin siyah beyaz olduğunu söylüyor. Siyah-beyaz fotoğrafçılık sanatı, fotoğraftaki bütün dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak fotoğraf kompozisyonunu ön plana çıkarır.

Siyah-beyaz fotoğrafta ışığı ayarlayıp uygun gölgelendirmeleri bulmak ise hiç kolay değil. Sizler için siyah-beyaz fotoğrafçılığın bazı ipuçlarını derlerdik. Siyah beyaz fotoğraflar çekmeden önce bu ipuçlarını gözden geçirin.

 1. Fotoğrafları RAW formatında çekin

Yeni başlayanlar için RAW hiç kullanmadıkları bir ayar olabilir. Hatta yeni aldığınız kamerada RAW ayarı da bulunmayabilir. Ama fotoğraflarınızı düzenlemenin anahtarı RAW formatta çekilen fotoğraflardan geçiyor. RAW formatında çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınızda ya da izin veriyorsa fotoğraf makinenizde siyah beyaza çevirmek çok daha kolay olacaktır. Tabii JPEG formatındaki fotoğrafları da siyah beyaz hale getirebilirsiniz ancak RAW ayarınız varsa bugün deneyin.

RAW formatıyla ilgili daha detaylı bilgi için: Adobe Camera RAW Başlangıç Rehberi Video Anlatımı

2. Renkli çekim yapınBlack-And-White-Photography

Eğer fotoğraf makineniz RAW çekime uygun değilse çekiminizi renkli yapın ve bilgisayarınızdaki fotoğraf düzenleme programlarını kullanarak siyah beyaza dönüştürün.

Birçok dijital fotoğraf makinesi siyah beyaz çekim yapmanıza izin verse de dönüşümü bilgisayarda yapmak size renkler ve griler arasında çok daha fazla seçim yapma imkanı sağlayacaktır.

Renkli çekimleri siyah beyaz hale getirme video anlatımını izlemeyi unutmayın.

3. Düşük ISO kullanın

Siyah beyaz olmasını istediğiniz fotoğrafları mümkün olan en düşük ISO değeri ile çekin. Bu kurala çoğumuz renkli fotoğraflarda da gürültü ve kumlanmadan kaçınmak için dikkat ediyoruz ancak siyah beyaza geçince kumlanma çok daha belirgin hale geliyor. Fotoğraflarınızın retro görünmesi için kumlanmayı kullanmak isterseniz de bunu sonradan ekleyebilirsiniz. Bir kere kumlanma ile çektiğiniz fotoğrafları tekrar düzgün hale getirmeniz daha zor olacaktır.

Black-White-Digital-14. Siyah beyaz fotoğraflar için uygun zamanlama

Pek çok dijital fotoğrafçı siyah beyaz fotoğrafları düşük kontrastta çekmeyi tercih eder. Yani karanlık ve bulutlu bir gün siyah beyaz fotoğraflar için çok iyi bir fırsattır.

Oysa böyle günler bir çok fotoğrafçı için evde oturup dışarıda ışığın az olduğundan yakınmakla geçer. Siz onlardan olmayın ve bir daha ki karanlık ve bulutlu günde dışarı çıkıp siyah beyazın tadını çıkarın.

Yazıyı beğendiniz mi?