Puan verilmedi.

Sisli veya puslu havanın fotoğraftaki görünümünü çok seviyorum. Bana göre, görüntüye gizem ve entrika havası veriyor ama kötü bir tarafı var, makinenizin yerleşik ışık ölçerinin işine mani oluyor. Yani çığlak gözle ne görüyorsanız onu elde etmenizi sağlıcak bir hilem var.

 

Mekinenizi sise doğrultun ve deklansöre yarım basın ( bu, makinenize bu alanın değerini okumasını söyler). Şimdi de, makinenizin poz dengeleme kontrolüne gidin ve pozlama miktarını bir  birim arttırın ( temek olarak yaptınız şey, pozlamayı bir birim arttırarak mekinenizin okuduğu sis değerini geçersiz kılmak).

Nikon makinelerde, makinenin üst kısmındaki poz dengeleme düğmesini (deklanşörün hemen arkasında) basılı tutarak aynı şeyi yapabilirsiniz. Düğmeye basılı tutarken, makinenizin arka üstünde bulunan komut çarkını vizörde ” +1 ” işaretini görene kadar çevirin.

Canon makinelerde, aynı düğme (aynı yerde, deklanşörün arkadasında) basılı tutup hız kontrol çarkını (makinenizin arkada büyük çark) vizörde ” +1 ” işaretini görene kadar çevirmeniz gerekir.

Bir şey daha: Sis fotoğraflarını çekmeyi bitirdiğinizde poz dengeleme değerini sıfıra getirmezseniz, sonraki fotoğrafların tamamının pozlama değeri bir birim fazla olucaktır.

Yazıyı beğendiniz mi?