Puan verilmedi.

Özellikle ikinci el makine alımında shutter sayısının çok önemli olmaktadır. Satıcı ne diyorsa ona inanmak zorunda kalıyorsunuz veya makineyi bir bilene gösteriyorsunuz. Shutter sayısını satıcının sözüne güvenmek yerine birebir kontrol etmeniz mümkündür. Bu konuda shutter sayısını öğrenmenin yollarını anlatmaya çalışacağım.

Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

  1. En basit yolu MyShutterCount internet sitesine girmek ve “dosya seç” butonuna basarak son çekmiş olduğumuz fotoğrafı eklemek ardından “upload file” butonuna basarak sitenin bize döneceği sonucu bekliyoruz. Shutter Count alanında merak ettiğimiz shutter sayısını hiçbir program yüklemeden öğreniyoruz.
        2.Diğer basit yolu Shutter Clicks

İndirdikten sonra zip içindeki bin klasörü altında bulunan ShutterClicks.exe yi çalıştırın, Select’e tıklayın

Dosya türünüzü veya  all files seçin. Son çekmiş olduğunuz resmi ilgili klasörden bulun ve OK basın.

image shutter count alanında shutter sayınızı göreceksiniz.

 
          3. PhotoMe ile öğrenebilirsiniz. Programı ücretsiz indirin. Kurulum adımlarını izleyin. Kurulum bittikten sonra programı çalıştırın. Resminizi programın üzerine sürükleyip bırakın veya sol taraftaki “dosya aç” dan ilgili dosyanızı seçiniz.

“Manufacturer notes” sekmesine tıklayın. Sol tarafta “shutter count” alanında shutter sayınızı göreceksiniz. PhotoMe üzerinden detaylı exif bilgilerinize çok rahat erişebilir ve fotoğrafınızı kolaylıkla analiz edebilirsiniz.


     4. Opanda IExif ile öğrenebilirsiniz. Programı indirip kurun. Ardından masa üstüne oluşan kısa yoldan Opanda IExif'i çalıştırın.

Open’a basın ve son çekmiş olduğunuz resmi seçip OK diyin. Fotoğrafa ait tüm exif ilgilerinin yanında “Total Numer of Shutter Releases for Camera” alanında value değeri olarak shutter sayısını göreceksiniz. turknikon.com

Yazıyı beğendiniz mi?