Fotoğraf Çekme Teknikleri

Dijital Fotoğraf, Photoshop Teknikleri

Photoshop ile HDR Fotoğraf Oluşturmak

5/5 (1)

HDR, fotoğraf makinelerinin tek karede algılayabileceği ışık aralığının yükseltilmesiyle ortaya çıkan fotoğraflara verilen isimdir. Aynı alanda en az 3 farklı pozlamadaki fotoğrafın çekilip birleştirilmesiyle elde edilirler.

Gelişmiş DSLR fotoğraf makineleri HDR özelliği sunarak fotoğrafları kendi kendilerine birleştirir. Ancak fotoğraf makinenizde bu özellik yoksa bu işlemi Photoshop programını kullanarak yapabilirsiniz.

1. FOTOĞRAF İŞLEMLERI

HDR oluşturmak istediğiniz fotoğrafı +-2 pozlama değeriyle fotoğrafını çekin. Aşağıdaki gibi 3 farklı fotoğraf çektiğinizden emin olun.

HDR pozlamalar

2. PHOTOSHOP ILE HDR İŞLEMLERI

MergeToHDRPhotoshop programını açın. File menüsünden Automate açılır menüsünden Merge to HDR Pro seçeneğini seçin.

Açılan panelde dosyaları tek tek seçmek için Files, klasör içindeki bütün
fotoğrafları kullanmak için Folder seçeneğini tıklayıp Browse’a tıklayın. Yukarıdaki gibi 3 farklı fotoğrafı seçip seçme işlemini tamamlayın.

Bundan sonra HDR oluşturma panelinin açılması bilgisayarınızın özelliklerine göre değişebilir. HDR paneli açılana kadar bir kaç saniye bekleyin. Ardından açılan HDR panelinden renkleri, gölgeleri, doygunluğu ve bunun gibi pek çok ayarı değiştirerek fotoğrafınızı istediğiniz hale getirebilirsiniz. Bizim yaptığımız işlemler sonucunda HDR fotoğrafımız aşağıdaki gibi oldu.

Sizler de bu kolay adımları takip ederek etkileyici HDR fotoğraflar oluşturabilirsiniz.

HDR Önce-Sonra

HDR fotoğraflarla ilgili daha fazla bilgi için: HDR Fotoğraflar Video Eğitimi

Yazıyı beğendiniz mi?

Leave a Reply