Fotoğraf Teknikleri

Fotoğraf Çekme Teknikleri

Fotoğraf Ekipmanları

Objektif Çeşitleri

4.71/5 (7)

Objektifler

Objektifler formülleri, yapıları ve kaliteleri ne olursa olsun bazı değişmez optik kurallara uygun olarak tek veya birkaç mercek sisteminden meydana gelmişlerdir. Fotoğrafı çekilecek konunun bütün noktalarından yansıyarak gelen ışınları odak noktasında asal eksene dik odak düzleminde toplayarak konunun küçük bir görüntüsünün oluşmasını sağlar.

Objektifleri görüş açılarına göre 4 ana başlık altında incelemek mümkündür…

Normal Objektifler

Görüş açıları insan gözüne en yakın olan objektiflerdir (45-50 Derece). Görüntü boyu 24×36 mm. olan filmlerin kullanıldığı küçük boy makinelerde kullanılan 50 mm. odak uzaklıklı objektifler normal objektiflerdir. Dijital kameralar için 7-21 mm.lik objektifler normal objektif sayılabilirler. Optik kalitesi olarak en iyi sonuçlar normal objektiflerle elde edilir.

Geniş Açılı Objektifler

Geniş açılı objektiflerin görüş açısı normal objektiflere göre gittikçe genişleyen, alan derinliğini artıran niteliktedirler. Yaygın olarak, çok dar alanlardaki en geniş görüntüyü elde etmekte kullanılırlar. 35 mm.nin altındaki odak uzunluklarında elde edilen görüntünün köşe ve kenarlarında bozulmalar oluşturabilirler. Ancak bazı fotoğrafçılar bu bozulma etkisini estetik bir değer olarak kullanabilirler. 17-28 mm. arasında kalan objektifler geniş açılı objektiflerdir.

Balık Gözü Objektifler

Balık Gözü Objektifler en geniş görüş açısı olanağı sağlarlar. Bu tür objektifler kullanılarak elde edilen görüntülerde dikey ve yatay çizgiler önemli ölçüde bozulur, dairesele yakın görüntüler elde edilir. Yaratıcı görüntülere ulaşmada oldukça yardımcı olan, 6 -16 mm arasındaki objektiflerdir.

Dar Açılı (Tele) Objektifler

Görüş açısı normal objektiflerden daha dar olan objektiflerdir. Fazla yaklaşılamayan portre, spor veya doğa gibi konuların çekimlerinde kullanılır. 100, 200, 300, 400 mm. odak uzaklığı olan objektiflerdir.

Değişken Odaklı (Zoom) Objektifler

Birden fazla değişik objektifin özelliğini bünyesinde taşıyan objektiflerdir. Fazla objektif taşıma ve sık değiştirmenin zorluğundan ortaya çıkmıştır. Üzerindeki halkanın ileri-geri veya sağ-sol çevrilmesi ile odak uzaklığı ve buna bağlı olarak görüş açısı değişen bu objektifler son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel amaçlı kullanımlar için geliştirilen zoom objektifler, kullanıcısına büyük kadrajlama kolaylığı tanımaktadır.

Yazıyı beğendiniz mi?

11 Yorum

 1. arzu

  fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için hangi objektifi kullanmalarını tercih edersiniz bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 2. admin

  Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için Değişken Odaklı (Zoom) Objektifler en iyi seçim olacaktır. Buna örnek verilecek olursa 18-55mm vb. aralıktaki lensler kullanılabilir. Zaten başladıktan sonra kişi kendi ihtiyacına göre lensler almak isteyecektir.

 3. ismail

  fotoğrafçılıga yenı başladım ama 18-55mm yetersiz geliyor artık. hangi objektifi tavsıye edersiniz?

 4. kutas

  zaten başlangıçta 18 55 mm verilmektedr ama orta seviye olarak 18 105mm kullanılabilir

 5. ismail

  peki kutas arkadasım 18 105 ile bir futbol karsılaşmasında kale arkadasından dıer tarafdakı kaleciyi çekebilme imkanım olurmu ??

 6. Yeni başlayanlar için zoom objektifler en idealidir. Bir süre idare eder ve üstelik hesaplıdır. Ama yine de tek mercek lenslere geçmeniz fotoğrafa bakış açınızda da olumlu etkiler yapar.

 7. Arka alanı bulalıklastran objktflr hngsi ?

 8. @Hivda

  Onun objektifle bir ilgisi yoktur.Makinenizden odak noktasını sadece orta bölüm yaptığınız zaman sadece orta kısım netleşir arkaplan bulanık olur.

 9. slm objektifi yükseltigimizde netlik te yükseliyor mu ?

 10. balık gözü objektifiyle çekim yapmak ayrı bir güzel bana göre…

 11. firat

  arkadaslar ic cekim yapiyorum , villa icerisinde merdiven fotografi cekiyorum , onun icin bir objektife ihtiyacim var . dar alandan fotograf cekmesi icin

Yorum Yaz