Puan verilmedi.

Nikon kullanıcılarının karşilaştıkları bir takıım hata kodların.

 

 

 

  • FEE – Hata Mesajı Nedir ?

Resim Ekle: fEE-hata-mesajı.jpg

Yukarıdaki gibi hata mesajı aldıgımızda bunun sorunun kısa net lens’imizin diyafram halkasının olmamasıdır. yani lens’miniz eski bir lens ve makinamız yeni DSLR makinadır.. Bu hatalar üzerinde diyafram haklası olan (eski tip lensler) ‘de mevcut oluyor. Hatasnın ana sebebi olarak makinamız lens’de F degerini tanıyamamasıdır..
Çözüm olarak bu tür durumlarda Diyafram halkası G serisi lens olmayan lenslerle cekım yapabılmeniz iÇin diyafram haklasını en kapalı değer ( sayı olarak en büyük ) duruma getirmeniz gerekmektedir ve cogunlukla kilit bulunmaktadır en kapalı deger ve kilitlemenizdir. makına üzerinden diyafram kontrolü yapabiliriniz..

Bu durum sadece bu tür lenslerde degil norm kullanımda karşınıza Çıkabilir bunun sorunu kullandıgınız lens’ın diyafram ayakları aşağıdaki fotoğraf bulundugu gibi makina gövdesine tema’sı sıraında problem olmuş olabilir lens’iniz oturmamış veya ayaklar kirlenmiş olabilir bir bez yardımı ile ayakları silerek test’inizi yapabilirsiniz..

Resim Ekle: fEE-hata-mesajı-4.jpg

  • F– Hatası Nedir ?

Bu hata yine yukarıda belirttiğimiz gibi lens ile ilgili bir hata olup başlıca anlamı makinanızın lens’i görmemesidir.. Bunun sebebleri genellikle lens’inizi body’ye tam oturmamsıdır.. Ayrıca Bu hayatı elektriok olmayan lensler yani iÇinde işlemci olmayan lensler(Central Processing Unit) ilede alabilirsiniz..

Çözüm olarak bu hata durumda makına uzerınızde lens’ cıkartma düğmesine basarak lens’inizi tekrar düzgün bir şekilde yerine oturtmaktır.. Eğer lensiniz (Central Processing Unit) işlemcisiz lens ile bunun Çözümü ise lens’ınızı makınaya tanımanızdır.. ve bu tür lenslerle manuel modda Çekim yapmanız gerekiyor..

  • Err – Hatası Nedir ?

Resim Ekle: Err-Hata-Kodu.jpg

Yukarıdaki gibi Err Hatası yine makina ve lens ile ilgilidir ve lens’i hiÇ bir şekilde göremiyor olması ve hatalı takımdan kaynaklabilir..

Bu durumda lens’inizi makinanızdan Çıkartarak tekrar düzgün bir şekilde oturtturmanızdır.. gerekirse lens’ın makına üzerine temas ettıgı kısımları temizlemenizdir..

Bu tür durumlarda hatanız devam ediyorsa bunun baska sorunu olabilir tabiki genel olarak başlıcaz testlerinide yapmanız gerekiyor.. Bunlar ;
Başka bir lens’ ile denemeniz..
Pilinizi Çıkarıp tekrar takmanız..
Makına aynasınız düşüp düşmediğini kontrol ediniz..

  • F0, F1, F2, F3 Gibi Hatalar Nedir ?

Resim Ekle: f-ucgen-hatası.jpg

Bu gibi hatalar genellikle lens’in tekrar oturmadıgına kaynakladır.. takılı olmadıgı kısmı yine F diyafram degerınden kaynakladır.. bu hata tipi genellike (Non CPU) özelligi olan yani işlemcisiz lens’leri tanıtılabillen body’lerde Çıkmaktadır.. kullandıgınız lens’in diyafram halkasının en kapalı (sayı olarak en yüksek) degerde kilitli olmadıgı anlamına gelir..

Bunun Çözümüne geÇmeden yine başlıca sorun olarak makina ile lens’iniz arasında baglantıyı kontrol etmekdir. Çıkarıp tekrar takmanız ve düzgün şekilde oturtturmanızdır.. Bu duruma aslında pek hata degilde tanıtım eksıklıgı diyebiliriz NON CPU yani işlemcisiz lens tanıtma kısmında bununla ilgili bir yazımız vardı ona bakarak bu durumu atlabilirsiniz.. Unutmadan bu hata degilde bir özelliktir Nikon Body’lerin üst seviye tiplerinde mevcuttur..

  • -E- Hatası Nedir ?

Resim Ekle: E-Hata-Kodu.jpg

Bu hata kodu makınanızın hafıza kartı bilgi bölümünde Çıkacaktır..

Çözümü olarak makınanızın hafzıa kartını tanımaması anlamına gelir takılan hafıza kartı bozuk olabilir veya tam yerine oturmamış anlamına gelebilir.. kartızını Çıkartarak tekrar düzgün bir şekilde takmanız gerekmektedir.. Denemlerinizde tekrar hataları alıyorsanız makınanızın hafıza yuvasında bir problem olabilir bununla ilgili makınanızı servise götürmeniz gerekmektedir..

  • CHA , CHR ve CD – Hatası Nedir ?

Resim Ekle: CHA-CHR-Hata-Kodu-.gif

Resim Ekle: cha-error-nikon.jpg

Bu hatamıza yine hafıza kartı ile ilgilidir. Hafıza kartınızın tam oturmadıgı zamanlarda veya format atılmasını gerektigi zamanlarda Çıkabilir. makina kartıgı görüp ancak okumada sıkıntı cektıgı zaman bu hatayı alırsınız.. CD hatası neden alıyorsanız kartınızın yazmaya karşı korumalı oldugu anlamına gelir..
Çözümü olarak kartınızı Çıkartıp makınızı kapatıp kartınızı tekrardan düzgün bir şekilde tam yerine oturtturup makinanızı aÇmanızdır.. Hata almaya devam ediyorsanız kartıgınızı makina üzerinden veya makina menüsünden format atarak kartınızı sıfırlamanızdır..
CD hatası Çözümü olarak SD kart tiplerinde bulunan ve kartınızın sol kenarında aşağa dogru olan kilit’i lock(kilitli) bölümünden diğer tarafa dogru iterek aÇmanızdır..

  • FULL – Hatası nedir ?

Adında anlıyacagımız gibi yine hata demiyoruz ve bildirim diyoruz.. (FULL) Dolu Anlamındadır.. Makinanızın hafıza kartının dolu oldugunu ve daha fotoğraf cekemiycegınız anlamına gelir..
Çözüm olarak hafıza kartınızdaki fotoğrafları bir kart okuyucu veya makınanızın data aktarım kablosu ile iÇindeki fotoğrafları aktarmanızdır.. Acil durumda diğer fotoğraflar iÇinden fotoğraf silerek Çekim hakkı kazalabilirsiniz..
nikonturk.net

Yazıyı beğendiniz mi?