Puan verilmedi.

Konser fotoğrafçılığı yazı dizisi ile biraz ara verdiğimiz kompozisyon serimizi, kompozisyonda yardımcı öğeleri de anlatarak sonlandıracağız. Bugünkü yazımızın konusu ise siyah beyaz çekilmemiş her fotoğraf için önemli bir bileşen olan renk. Işık ve Renk Nedir? isimli yazımızda renk konusunda teknik bilgiler vermiştik. Bu yazımızda renkler arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz.

Renk, ışığın değişik dalgaboylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır (wikipedia)

Fotoğrafçıların bir bölümü siyah beyazın anlatımdaki saflığını daha çok sevdiği için renkli yerine siyah beyaz fotoğraf çekmeyi tercih edeken, çoğunluk dünyayı gördüğümüz gibi yani renkli fotoğraflamayı tercih eder. Renk konu anlatımında ana unsur olabileceği gibi tamamlayıcı da olabilir. Renklerin dikkatsiz kullanımı ise fotoğrafı izleyenin dikkatini dağıtarak kompozisyon serimizde vurguladığımız belirginliği zedeleyebilir. Örnek fotoğraflara geçmeden önce renkler arası ilişkiden bahsedelim.

Renkler arasında ilişkiler

Renk teorisinde renkler üzerine tanımlar, kavramlar ve tasarım araçları hakkında bilgiler bulunur ve anlatımında renk çarkı adı verilen yapılar kullanılır.  1666 yılında Sir Isaac Newton’un ilk defa geliştirdiği renk çarkı, renkler arası ilişkileri göstermek amacıyla temel renkler üzerine inşa edilmiş, mantıksal düzenlenmiş renk serisine sahip dairesel yapılardır.

Farklı gösterimlerde ren çarklarına rastlayabilirsiniz.

Farklı gösterimlerde ren çarklarına rastlayabilirsiniz.

Temel renkler: Başka renklerin kullanımı ile elde edilemeyecek ana renklerdir ve kırmızı, sarı ve mavi rengi içerir.
İkincil renkler: İki temel rengin karışımı sonucu oluşan renklerdir ve yeşil, turuncu ve mor rengi içerir.
Üçüncül renkler: Bir temel, bir de ikincil rengin karışımı sonucu elde edilen renklerdir. Sarı-turuncu, kırmızı-turuncu, kırmızı-mor, mavi-mor, mavi-yeşil, sarı-yeşil.
Renk çarkı ve renk çeşitleri
Benzer renkler: Renk çarkında yanyana yer alan üç renk benzer renkler olarak adlandırılır. Sarı, sarı-yeşil ve yeşil örnek olarak verilebilir.
Tamamlayıcı renkler: Renk çarkında birbirinin karşısında duran renkler tamamlayıcı renkler olarak adlandırılır ve azami kontrast için birlikte kullanılırlar. Kırmızı ve yeşil örnek olarak verilebilir.
Tamamlayıcı ve benzer renkler
Fotoğrafta konunuzun rengini ön plana çıkarmak için tamamlayıcı renkleri kullanabilirsiniz. Turuncu üzerinde yer alan kırmızı gücünü kaybedecekken, yeşil üzerinde yer alan kırmızı daha ön plana çıkacaktır.

Siyah beyaz fotoğrafta sadece belli nesneleri renkli bırakarak ya da renklendirerek o nesnelerin öne çıkmasını da sağlayabilirsiniz.

'viewer in a yellow raincoat' <a href='http://www.bascek.com/uyeler/recep/' rel='nofollow'>@Recep</a> Büyükgüzel

 

©Türkay Yılmaz

Renklerin anlamları

Renkler insanlar tarafından farklı şekillerde algılanır. Kimi renkler standartmış gibi dursa da farklı kültürlerde farklı farklı anlamlara sahip olabilir. Genel kullanılan renk anlamlarını anahtar kelimelerle vermek istediğimizde aşağıdaki listeye ulaşıyoruz.
Renklerin anlamları konusunda daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya (İngilizce ) bakabilirler.
  • Siyah: Ölüm, karanlık, zarafet, güç, gizem.
  • Beyaz: Mükemmeliğin rengi olarak adlandırılan beyaz saflık, ışık, temizlik, incelik ile bağdaştırılır.
  • Kırmızı: Ateş ve kanın rengi olan kırmızı enerji, savaş, tehlike, güç, tutku ve aşk ile bağdaştırılır.
  • Turuncu: Kırmızının enerjisi ile sarının mutluluğunu birleştiren turuncu, zevk ve gündoğumu ile bağdaştırılır. Turuncunun temsil ettiği kavramlardan bazıları ise mutluluk, yaratıcılık, başarı ve cesaretlendirmektir.
  • Yeşil: Doğanın rengi olan yeşil, iyileşme, uyum, tazelik ve doğurganlığı temsil eder. Güvenlikle de duygusal ilişkilendirilen yeşilin koyusu da parayı temsil eder.
  • Mavi: Denizin ve gökyüzünün rengi olan mavi, güven, sadakat, bilgelik, kendine güven, zeka ve gerçekle ilişkilendirilir.
  • Sarı: Mutluluk, canlılık, gençlik ve enerji ile ilişkilendirilir.
  • Mor: Krallık ile ilişkilendirilen mor, soyluluk, lüks, zenginlik ve  savurganlığı temsil eder.

©Y&E Bridal

İpek, mor ve altın rengi bu yastığa uymuş

©Chris Brasher

Sarı, canlılık ve enerji hissini uyandırıyor.

'Half and Half' ©Shinichiro Saka

Benzer renkler olan yeşil ve sarı oldukça hoş bir uyum içinde. ‘Half and Half’

Hotel Porta Fira 4 (Barselona) ©sbk_20d

Kırmızı nesneler mavi arka planın sağladığı kontrast ile daha da çekici görünürler. Hotel Porta Fira 4

İzmir - Konak ©Görkem Erbilgin

Farklı tonlamalar kullanarak fotoğrafınızın atmosferini değiştirebilirsiniz ki burada yeşil tonlar hoş olmuş.

bascek.com

Yazıyı beğendiniz mi?