3/5 (2)

DSLR fotoğraf makineleri genelde lens kitleriyle birlikte satılır. Makinenin yanında sunulan lenslerin özellikleri, makinenin segmentine göre değişiyor. Ancak kit lens ne olursa olsun fotoğrafçılık tutkusu bir süre sonra sizi yeni bir lens almaya itecektir. Peki ikinci lens olarak hangisini tercih etmek gerekiyor?

25.12.2012 lensler

Bu yazımızda Canon lensleri kullanım amaçları ve fiyat seviyelerini göz önünde bulundurarak sınıflandıracağız. Böylece size lens seçimi hakkında bir fikir vermiş olabilmeyi hedefliyoruz. Öncelikle kit lens ile başlayalım.

 

25.12.2012 5d mark 3 kit lens

 

Kit Lens Almalı mı?

Eğer ilk EOS makinenizi alıyorsanız, kit lens almanızda fayda var. Birçok makine ile birlikte sunulan Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, ilk lens için ideal bir seçim. Bu lens ile hem geniş açı, hem de orta uzaklıkta zoom elde ediyorsunuz. Dolayısıyla bu lensi tak-gez lens olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Canon’un bazı modellerinde iki lensin bir arada bulunduğu paketlerde mevcut. Bu paketlerde 18-55mm’nin yanında EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II ya da EF 75-300mm f/4-5.6 III USM gibi lensler ekleniyor. Eğer böyle bir paketi tercih ederseniz geniş açıdan telefoto uzaklığa kadar kapsayan bir lens setine sahip oluyorsunuz. Yeni başlayan kullanıcıları bu set uzun bir süre tatmin edecektir. Makineye iyice alıştıktan sonra da daha geniş açılı ve sabit lens alarak set tamamlanabilir. Bu lensler hakkında bilgileri de ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz.

 

25.12.2012 slr gövde

 

Sadece Gövde

Eğer DSLR makinenizi yenilemeye karar verdiyseniz muhtemelen elinizde ilk makineden kalan lens ya da lensler olacaktır. Bu durumda tekrar kit lens almanın anlamı yok. Yani fiyatları daha uygun olan sadece DSLR gövdesinin sunulduğu paketlere yönelebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafçılık bilginize güveniyorsanız ilk makinenizi de sadece gövde olarak alabilirsiniz. Tabii bunun için gözünüze bir lens kestirmeniz gerekiyor, zira DSLR makineler lens olmadan kullanılamıyor. Eğer kit lenslerin sunduğu giriş seviyesi performans yerine orta ya da yüksek performanslı lensleri tercih edecekseniz, sadece gövde alarak makine fiyatında tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

İkinci Lens Hangisi Olmalı

Kit lens setlerinde sunulan lensler giriş seviyesi lenslerdir ve fiyatları 100-200 dolar arasında değişir. İkinci lensi seçerken fiyatı biraz daha yükseltmemiz gerekiyor ki kalite olarak kit lensin sunduğu performanstan daha fazlasını elde edelim. Ayrıca sahip olduğumuz lenslerin özelliklerine göre farklı odak uzaklıklarına da yönelebiliriz. Kit lens setini ele aldığımızda 18-5mm’ye sahipsek zoom ya da geniş açıdan biri tercih edilebilir. Ancak en fazla tavsiye edilen lenslerden biri de sabit odak uzaklığına sahip olan 50mm’dir. Bunun sebebi bu lensin ucuz olması ve fiyatına göre çok yüksek performans sunması. Şimdi ikinci lens için konuyu yine üçe ayıralım;

25.12.2012 zoom lens 2

Zoom

Bu lenslerin kullanım amacı genelde doğa ve hayvan fotoğrafçılığı olarak ön plana çıkıyor. Uzak mesafelerden detaylı kuş resimleri çekmek için bu lensler idealdir.

Eğer sadece 18-55mm lense sahipseniz orta seviyeyi kapsıyorsunuz demektir. Bundan sonra 70-300mm’ye ya da 55-200mm’ye geçiş yapabilirsiniz. Bu lenslerin daha ucuz olan  EF 75-300mm f/4-5.6 III USM versiyonu ve fiyatı biraz daha yüksek olan EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM gibi versiyonları mevcut. Ucuz modeli 200-250 dolar arasına satın almak mümkün. Fiyatı daha yüksek olan model ise 500-600 dolar seviyelerinde. Aradaki fiyat farkı elbette performansa da yansıyacaktır. Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM’nin mercek kalitesi daha yüksek olduğu gibi Image Stabilizer özelliği de daha stabil fotoğraflar çekebilmeyi sağlar. Özellikle 200-300mm aralığında lensi sabit tutmak çok zor olduğundan ikinci lens için IS özellikli lens seçmek daha mantıklı olacaktır.

25.12.2012 Genis aci

Geniş açı

Geniş açı lensler ise manzara ve şehir fotoğrafları için kullanılır. Daha geniş bir görüş alanı bulunan bu lensler için büyük binalar, gökyüzü ve vadi manzaları fotoğraflanabilir.

Geniş açı lenslerin ucuz versiyonları bulunmuyor. En ucuz modellerin fiyatları 400 dolar seviyesinde. 18-55mm lens sahibi olduğumuz varsayınca bize 18mm’nin altındaki odak uzaklıklarına sahip bir lens gerekiyor. Burada seçenekler EF 8-15mm f/4L Fisheye USM ve EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Canon EOS 5D Mark II ve EOS 1D X gibi tam kare sensöre sahip makineler için de EF 16-35mm f/2.8L II USM gibi yüksek performanslı geniş açı lensler mevcut. Tam kare sensörlü modellerde çarpan durumu olmadığı için 5D Mark II’nin 18mm’de sunduğu açı ile 600D’nin 10mm’de sunduğu açı birbirine yakın olacaktır.

 

25.12.2012 Prime lens

Sabit

Sabit odaklı uzaklıklı lensler tak-gez lens isteyenler için uygun değildir. Çünkü bu lenslerle sadece tek odak uzaklığında çekimler yapabilirsiniz. Ancak bu lenslerin çok tercih edilmesini sağlayan tarafı fiyatına göre sunduğu performanstır. Sabit bir lens olduğu için daha az element barındıran bu lensler oldukça keskin görüntüler sunar. Ayrıca diyafram yapıları da geri planı öldürmek ve sığ alan derinliği yaratmakta çok başarılıdır. Yumuşak bokeh efekti ve portre çekimleri için ideal lenslerdir.

Canon, EOS kullanıcılarına EF 50mm f/1.8 II ve EF 50mm f/1.4 USM gibi çok iyi fiyat/performans oranına sahip iki lens sunuyor. Bunun yanında düşük ışıkta üstün performans sergileyen EF 50mm f/1.2L USM, en geniş diyaframı isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Canon EOS 1100D, 600D, 60D ve 7D gibi modeller için bu lensler uygun.

5D Mark II ve 1D X gibi modeller için de EF 85mm f/1.2L II USM gibi lensler sunuluyor.

 

25.12.2012 Zoom lens

Performansın Zirvesi

Tüm sabit odak uzaklığını tamamladıktan sonra artık her tür fotoğraf için bir lense sahipsiniz demektir.  Bundan sonra gövde olarak bir EOS modelini satın almaya yönelebilirsiniz. Teleconverter ve filtreler ile bu lenslere ekstra özellikler katmakta mümkün. Ancak satın alabileceğiniz lenslerin sayısı da bununla sınırlı değil elbette. Lens konusunda en yüksek kaliteyi istiyorsanız  EF 24-70mm f/2.8L USM gibi yüksek performanslı bir tak-gez, EF 70-200mm f/2.8L IS II USM gibi yüksek zoom özelliğine rağmen cam gibi fotoğraflar sunan bir telefoto ya da EF 400mm f/2.8L IS II USM gibi Safari fotoğrafları ve aydaki kraterleri çekmenizi sağlayacak sabit telefoto alabilirsiniz.

scroll.com.tr

Yazıyı beğendiniz mi?