5/5 (1)

İnsan fotoğrafları çekerken dikkat etmeniz gerekenler…

Basit Tutun
İnsan fotoğrafı çekerken yapılan hatlardan birisi çok fazla öğeyi odaklamaktır. Doğru odaklama güzel insan fotoğrafları çekmek için ilk önemli adımdır. İnsan fotoğrafı çekerken mümkün olduğunca flaş kullanmaktan kaçının, doğal ışıkları tercih edin ve gekemedikçe tripod kullanmayın.

Objelerden Ayırın
İnsan Fotoğrafı İçin İpuçları - 1
İnsan fotoğrafları çekerken önem vermeniz gereken bir diğer nokta, modelinizi diğer objelerden ayırmaktır. İnsan fotoğraflarında mümkün olduğunca açık diyafram kullanarak arkaplanı flulaştırın.

Fazlası Güzeldir
İnsan Fotoğrafı İçin İpuçları - 2
İnsan fotoğrafı çekerken birden fazla model kullanmak tek model kullanmaktan daha güzel sonuçlar verir. Örn. çocuk fotoğrafı çekerken birden fazla çocuğu birlikte oynarken çekmek en iyi sonucu verecektir.

Modeliniz Rahat Olmalı
İnsan Fotoğrafları İçin İpuçları - 3
Güzel insan fotoğrafı çekmek için kilit noktalardan birisi modelinizin rahat olmasıdır.  Rahatlık ve doğallık güzel bir fotoğraf ortaya çıkaracaktır. Örn. makyaj yaparken, telefonla konuşurken, müzik dinlerken çekilen fotoğraflar doğal sonuçlar ortaya çıkartacaktır.

Doğru Odak Noktası Belirlemek
İnsan fotoğrafları çekerken her zaman odaklamanız gereken nokta gözlerdir. Eğer gözler net olmazsa fotoğrafta net gözükmeyecektir.

Yatay yada Dikey Kadraj
Tek model ile çalışırken dikey kadraj her zaman daha güzel sonuçlar verir. Dikey kadraj ile vücudun daha fazla bölümü kadraja dahil edilir. Birden fazla model fotoğrafı çekerken ise yatay kadraj kullanılmalıdır.

Doğru Lens Kullanmak
İnsan fotoğrafı çekerken geniş açı bir lens kullanmak, fotoğrafta bozulma ve kumlanma yaratır. En iyi odak uzaklığı 50mm ile 135 mm arasıdır. Portre fotoğraflar için 85 mm lens en iyi seçimdir. Eğer fotoğraf makinanızın crop oranı 1.6x ise 50mm en doğru seçim olacaktır. 50 mm lens ucuz ve diyafram açılığı iyi bir lenstir.

Objelerle Seviye Oluşturun
İnsan fotoğrafları çekerken model ile objeler arasında belirli bir seviye oluşturmak iyi sonuç almak için oldukça önemlidir.

Önizleme Ekranını Kullanın
İnsan fotoğrafları çekerken, önizleme ekranından çekimlerinize bakmak ne yaptığınızı ve yanlışlarınızı görmenizi sağlar. Önizleme sırasında kontrol etmeniz gerekenler: gözlerin netliği, modelinizin rahat olup olmadığı, arkaplandan ayrılıp ayrılmadığı ve ışığın doğru olup olmadığıdır.

Kapalı Alanlar Çekim
İnsan Fotoğrafları İçin İpuçları - 4
Kapalı alanlarda çekim yaparken, arkaplanı biraz belirtmek güzel sonuç verecektir. Kapalı ortamlarda modelinizin yüzü ve vücudunun üst kısmını kullanmak en doğru seçim olacaktır.

Kaynak: http://www.640pixels.com/

Yazıyı beğendiniz mi?