5/5 (4)

Hepimizin kötü alışkanlıkları var. Kimimiz tırnaklarımızı yiyor kimimiz de ortaya beyaz yalanlar saçıyor. Bu alışkanlıkların en kötüleri ise biz fotoğrafçılar için fotoğrafçılıkta yapılanlar. Hadi daha iyi fotoğraflar için fotoğraftaki kötü alışkanlıklarımızı öğrenelim ve bugün düzeltmeye başlayalım.

1. Sürekli Autofocus kullanmak

baby-cat-face-2014-free-15

Tabii ki makinenizi sürekli Autofocus ayarında kullanabilirsiniz çünkü bu farklı odaklamalarla güzel fotoğraflar çekmeyi kaçırmanıza yardımcı olur. Özellikle düşük ışıklı, kameranın odağı aradığı durumlar, sizin çok özel fotoğraflar çekebilmeniz için en uygun zamanlardır. Tripotun üzerinde, sabit bir nesnenin ya da manzaranın fotoğrafını çekerken de otomatik odaklamaya hiç ihtiyacınız yok. Odağı ayarlayın ve çekin! Otomatik odaklama bu gibi durumlarda fotoğrafta bulunması gereken doğru noktaları kaçırabilir.

“Sadece AF” alışkanlığınızdan kurtulmak için, bir sonraki çekiminizde mutlaka manuel odaklamayı kullanın. Sürekli manuel odakla çekmeseniz bile ihtiyacınız olan durumlarda makinenizin ayarlarını öğrenmiş olursunuz.

2. Tripod Kullanmamaka2954ccb8651301ada4cfdfe3e4c4a21

Tripodlardan sadece uzun pozlamalarda bahsedenlerden misiniz? Bu kurtulmanız gereken kötü alışkanlardan biridir. Tripodun uzun pozlamalar dışında da çok kullanışlı olduğu durumlar vardır. Elinizin titrememesine güvenmek ve fotoğraf çekmeden önce  derin bir nefes almayı bırakıp tripodu kullanabildiğiniz kadar sık kullanmaya başlayın. Fotoğraflardaki keskinlik farkını yüksek enstantanelerde bile göreceksiniz.

3. Lenslerinizi temizlemek için kıyafetlerinizi kullanmak

Lensleri temizlemenin en kolay yolunun tshirtin ucunu kullanmak olduğunu hepimiz biliyoruz ve bunu hepimiz yapıyoruz. Ama pamuklu, yumuşak bir kıyafet bile lensleriniz için zararlı olabilir. Fotoğraf makinenize daha pahalı lensler aldıkça onları korumayı daha da çok isteyeceksiniz ve bunun kolay yolu temizlik için uygun bir bez kullanmak. Bezleri çok uygun fiyata fotoğrafçılardan ya da gözlükçülerden temin edebilirsiniz. Bezlerinizi fotoğraf makinesi çantanızda, ofisinizde, evinizde, stüdyonuzda bulundurmayı ihmal etmeyin ki tekrar kıyafetlerinize ihtiyaç kalmasın.

4. Enstantane, Diyafram ve ISO’yu rastgele seçmek

cat-and-a-camera-23994-1680x1050Bu kötü alışkanlık ışığın yeterli olduğu durumlarda özellikle sorun yaratır. Koşullar ne olursa olsun ISO’yu otomatik ayarda tutmak size kolay gelebilir ama maalesef kalite ödülü kazandırmayacaktır.  Örneğin uygun flaş ile çalışırken ISO 1600 kullanmanıza gerek yok. Bunun yerine en düşük ISO değeri ile başlayıp ihtiyaç oldukça yükseltebilirsiniz. Aynı durum diyafram için de geçerlidir. En orta bir diyafram ayarıyla başlayıp ( f/8 ya da f/16) alan genişliği ve enstantane hızına uygun olarak diyaframı açıp daraltabilirsiniz. Enstantane seçiminde ise 1/125 sn gibi değerlerle başlamak uygun olacaktır.

5. Fotoğraf Düzenlemesinden Sihir Bekleme

Bilgisarınızın başına geçip çektiğiniz fotoğrafları iyileştirebileceğinizi bilmek size büyük bir rahatlık verse de bu rahatlığa aldanıp fotoğraf çekerken kolaya kaçmak ve fotoğraf için fazla özen göstermemek yaptığımız en büyük hatalardan biridir.

Bulanık bir fotoğrafı ne kadar güçlü bir yazılımınız olsa da iyi çekilmiş bir fotoğraf haline getiremezsiniz. Kaçırılmış bir anı programlarla geri alamazsınız. Ama fotoğraf çekmeye zaman ayırıp en iyi kareyi yakalayabilirsiniz. Fotoğraflarınızın en iyi ışık, kompozisyon, odak ve pozlaması arasında karar verebilmek için mümkün olan en fazla zamanı ayırıp çok sayıda fotoğraf çekin. Dijital fotoğraf manipülasyonu tekniklerini yani bilgisayarlarınızdaki sihirli programları kullanarak zaman ayırıp çektiğiniz fotoğrafları en iyi hale getirebilirsiniz. Hazırlık ve pratik çalışmanın mükemmel hale getiremeyeceği kare yoktur. Çekim sonrası ufacık düzenlemeler de kötü olmaz tabii. Her konuda olduğu gibi fotoğrafçılıkta da başarının anahtarının çok çalışmak olduğunu unutmayın.

Yazıyı beğendiniz mi?