Fotoğraf Teknikleri

Fotoğraf Çekme Teknikleri

Fotoğrafın Temelleri

Fotoğrafta Işık Türleri

4.5/5 (2)

Fotoğrafta ışık türleri temel olarak 5 gruba ayrılır. Düşen ışığın yönü, gölgelerin pozisyonunu ve yoğunluğunu (miktarını) belirler. Bu durumda ışığın bu 5 farklı türünü kullanarak farklı etkiler ortaya çıkarmak mümkündür diyebiliriz.

Fotoğrafta Kullanılan 5 Temel Işık Türü

1. Cephe Işığı

Işık kaynağı az veya çok kameranın arkasındadır. Kontrastlık, başka aydınlatma şekillerine oranla daha düşüktür. Renkli fotoğraf için temel bir avantaj sayılabilir. Cephe ışığı  aynı zamanda en düz ve en yassı etkiyi verir. Gölgeler tamamen veya kısmen objenin arkasındadır ve objektif tarafından görülmezler. Doğru renkler almak için cephe ışığı  tavsiye edilse bile bu ışıkta hacim ve derinlik etkisinin en az seviyede olduğu bilinmelidir. Yüzde yüz cephe ışığı  çok enderdir. Çünkü ister fotoğrafçının arkasındaki güneş, ister makinenin üzerine takılı flaş olsun, optik eksenden biraz kaçık olunca objenin bir yanında ince gölgeler belirmeye başlar. Gerçek cephe ışığı  için en iyi kaynak ring–flaşlardır. Çünkü objektifi kuşatan bu halka biçimindeki lamba gerçekten gölgesiz görüntü verir.

2. Yanal Işık

Işık kaynağı konunun yan tarafındadır. Ön taraftan ziyade hafifçe arkaya kaymış durumdadır. Üç boyutluluk yan ve önden aydınlatma izleniminin ve renk veriminin iyi olması için sıkça başvurulan bir aydınlatma şeklidir. Yan ışık, kullanılması kolay bir şekildir ve daima iyi sonuç verir.

3. Ters Işık

Işık kaynağı az veya çok konunun arkasındadır ve onu arkadan aydınlatır, gölgeler kameraya doğru uzar. Diğer aydınlatma şekillerine göre konu kontrastı daha yüksektir. Bu özelliği ters ışığı renkli fotoğraf için çok uygun olmadığını gösterir. Diğer taraftan bütün diğer aydınlatma şekillerine göre daha inandırıcı bir mekan ve derinlik hissi verir. Renkli çalışan fotoğrafçılar ters ışığı  kullanımı zor fakat iyi kullanıldığı zaman insanı ödüllendiren bir şekil olarak düşünürler. Hemen hemen değişmez bir biçimde ters ışık kullanımı olağanüstü güzellikler ve ifadeler dünyasının kapısını aralar. En dramatik ışık formudur. İfade ve atmosfer kuvvetlendirmede sahipsizdir.

4. Tepe Işığı

Işık kaynağı az çok konunun üzerindedir. Diğer aydınlatma şekilleri arasında en az fotojenik olanıdır. Çünkü düşey yüzeyler doğru renk verimi için yeterince aydınlanmazlar. Gölgeler çok küçüktür ve derinlik ifadesi veremeyecek şekilde görüntüde yer alır. Dışarıda bu tipik öğle güneşi ışığı dır. Fotoğrafa yeni başlayanlarca parlak ve güzel bulunduğu için tercih edilir. Deneyimli fotoğrafçılar dış çekimler için uygun zamanın güneşin nispeten alçakta olduğu sabah erken ve öğleden sonraki geç saatler olduğunu bilirler.

5. Alttan Gelen Işık

Az çok konuların alttan aydınlatıldığı şekildir. Doğada mevcut olmayan bir aydınlatmadır. Bu tip aydınlatma doğal olmayan teatral etkiler yapar. İyi kullanılması zordur. Çünkü garip, gerçek olmayan fantastik etkiler oluşturur ve bunlar zorlama bir ifade taşır.

Yazıyı beğendiniz mi?

19 Yorum

 1. kardesim süpe

 2. bendeniz

  cok güzel

 3. tuğba

  resimlere bakmak istiyorum ama göremiyorum bu sayfayı bize yaptıığınız içinde teşekkür ederim

 4. defne

  bu sayfa benim ödevlerime yardımcı oluyor bu sayfa için saollun

 5. a_y_b_i_k_e

  benim aradığım insanların göremediği ışık türlerini arıyorum
  ama yinede süper bi site bebeğim

  sizi seviyorum yhhaaaaaaaa
  canlarım

 6. ege enver aslan

  aferim abi veya abla size 100 üzerinden 5 veriyorum… sessiz_gecelerin_suskun_prensi@hotmail.com

 7. ya bence biraz daha açık olsaymış daha güzel olurmuz

 8. burak

  ya güzel olmus ama insanların göremediği ışık türleri olsaydı ödevime yardımcı olurdu .. wanderful

 9. minnoş

  şey bunların hepsi bu kounu ile ilgili ise çok sevinirim ama bana resim yazım

 10. kardeşim emeqinize saqLıqq xD çoqq qseLL 0Lmusch ummmaaah mujx baby thx xD

 11. aybike sana katılıyorum

 12. burak

  çok güzel açıklamışsınız ayrıntılı herşey anlana bilcek şeyde yazılmış

 13. güney

  aradığımı bulamadım

 14. cemre

  harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ödevlerimi çok rahat yapıyorum TEŞEKKÜR EDERİM CEMRE

 15. eren

  yha bu kategoriler ne işe yarar abicim bn onu siteye girdin başka ne var sadece kategoriler başka bir sey ödev için giriyorsun bir bakıyorsun bomboş bir site ne işe yarar işe yarasa bie şey demem siz bana bir söyleyiniz bnde bir kelime söyleyeyim

 16. çok güzel yapmıssınız ama fazla bir şey anlamadım ama süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 17. celal

  çok saol fen performans ödevimi yaptım sayende saol.

 18. hiçbirşey anlamadım

 19. aysenur

  bnmde ödevlerime çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim bu siteyi kurana..:D

Yorum Yaz