5/5 (2)

Genelde Photoshop programında kullanılan Levels veya Curves panellerini açtığınızda ya da DSLR makinelerde çekim yaptığınızda karşınıza çıkan grafiklere histogram denir. Histogramın ne anlama geldiğini ve nasıl yorumlanacağını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Histogram genel olarak renk tonları gösteren grafiktir. Gölgeler, orta tonlar ve ışık patlamaları histogramdan anlaşılabilir.

Photoshop’ta Levels panelini açmak için görmek istediğiniz katman seçiliyken “Properties” sekmesinden açabilirsiniz.

Screenshot of Adobe Photoshop CC

Yukarıdaki fotoğrafta açılan histogram nasıl okunur ve bize neler anlatır? İlk olarak her histogram gölgelerin, orta tonların ve fazla ışıklı alanların toplamından oluşur. Histogram her tonda kaç piksel bulunduğunu sayarak tonun üzerinde çizgi grafikle gösterir. Ancak tonların yerini değil sadece sayısını gösterir. Histogramın sağ tarafı beyazı sol tarafı ise siyahı gösterir ve renk dağılımı buna göre değişir.

Yukarıdaki resimde bütün tonların karışımı bulunuyor. Dağlık bölümler ve karşı kıyı koyu tonları oluşturuyor. Köprü ve okyanus orta tonları, gökyüzü ve bulutlar ise açık tonları dolduruyor. Histogramda da görebileceğiniz gibi düzgün dağılmış histogram sayesinde dengeli bir görüntü elde edilmiştir.

Histogramın düzgün dağılmamış olması kötü bir görüntü anlamına gelmez. Aşağıdaki görüntüde siyah renkli alanlar oldukça fazla olduğundan histogramın solunda birikme olmuştur. Ancak histogram eşit dağılmış olsa o alanlar gri renklerinde olurdu.

image with more pixels on left side of histogram

Aşağdaki çiçek fotoğrafında ise açık tonlar yoğunlukta kullanıldığından beyaz bölümde bir yığılma olmuştur.

image with more pixels on right side of histogram

Aşağıda bulunan görüntüde ise koyu ve açık tonların zıtlığını gösterir. Histogramda da açık ve koyu tonlarda iki ayrı bölgede yığılmaları görebilirsiniz. Böyle histogramları Kontrast var şeklinde yorumlayabilirsiniz.

image with pixels in shadows and highlights of histogram

Yazıyı beğendiniz mi?