Fotoğraf Teknikleri

Fotoğraf Çekme Teknikleri

Photoshop Teknikleri

Fotoğrafların Keskinliğini Değiştirmek

1/5 (1)

Photoshop kullanarak çektiğiniz fotoğrafların keskinliğini arttırarak daha net ve etkileyici fotoğraflar elde edebilirsiniz. Fotoğrafların keskinliğini arttırmak için High-Pass Filtre kullanmak yeterlidir. Fotoğrafın keskinliğini high-pass filtre kullanarak nasıl arttıracağınız adım adım öğrenin.

1. Adım:

Fotoğrafı açtıktan sonra fotoğraf katmanını kopyalayarak yeni bir katman oluşturun. Çalışmalarımızı bu katmanda sürdüreceğiz.

2. Adım:

Yeni oluşturduğunuz katmanın Blend ayarını Normal’den Overlay’e çevirin. High-pass filtre kenar olmayan bütün alanları griye çevirir. Overlay ise gri alanları yok sayar. Bu sayede kenar olmayan bölgelere keskinleştirme uygunlanmayacaktır.

Overlay ayarından sonra görüntünüz fazla kontrastlı görünecektir.

overlay

Endişelenmeyin. Bir kaç adım sonra daha keskin görüntüye ulaşacağız.

3. Adım:

Bu adımda sıra filtreyi uygulamakta. Filtre menüsünde Other seçeneği altında bulunan High Pass seçeneğini seçin. Açılan menüdeki Radius(yarıçap) değerini ayarlamanız gerekli. Yarıçap büyüdükçe seçtiğiniz kenarlar artar, bu da keskinliğin artmasını sağlar. Biz fotoğrafımız için 5 pixel değerini kullandık ancak daha yumuşak ve daha doğal görüntüler için 1-3 pixel arası değerler uygun olacaktır. Seçeceğiniz fotoğrafın çözünürlüğü de bu konuda etkili olacaktır.

4. Adım:

Eğer keskinlik değerini arttırmak veya azaltmak isterseniz Blend modları kullanabilirsiniz. Overlay Blend ayarı ortalama bir keskinlik sağlar. Daha keskin bir görüntü elde etmek için Hard Light ,daha az keskinlik için Soft Light seçeneklerini kullanın.

Ayrıca opaklığı arttırıp azaltarak da fotoğrafı son haline getirin.

Keskinlik-son

Photoshop’ta Blend Modlar Videolu Eğitimi

Photoshop’ta Maskelerle Çalışma Videolu Eğitimi

Yazıyı beğendiniz mi?

1 Yorum

  1. Basri

    “Yeni oluşturduğunuz katmanın Blend ayarını Normal’den Overlay’e çevirin. High-pass filtre kenar olmayan bütün alanları griye çevirir. Overlay ise gri alanları yok sayar”
    Şimdi bu makale türkçe mi yoksa ingilizcemi ? kendinizi neden komik duruma düşürüyorsunuz ? eğer makaleyi türkçe yazacaksanız türkçe programı kurun yok ingilizce yazacaksanız niye araya türkçe kelimeler serpiştiriyorsunuz Kullandığınız dile biraz saygı lütfen

Yorum Yaz