Puan verilmedi.

Fotoğraf makinesinin içinde siz ayarlamaları yaparken ya da deklanşöre basınca neler olduğunu merak ediyor musunuz? Bu yazı bütün merakınızı giderecek ve bunları anladıkça ayarlara daha hakim olup daha iyi fotoğraflar çekebileceksiniz.

İyi fotoğraflar için pahalı makinelere ya da çantalar dolusu ekipmana ihtiyacınız yok. Bırakın fotoğraf makinesi sizin gördüklerinizin penceresi olsun.

Işık lütfen!light-to-sensor

Fotoğrafçılık aslında Yunancada “Işığın Çizimi” anlamına gelen bir kökten gelir. Yani ışık olmadan fotoğrafçılık da olmaz. Fotoğrafçılık da aslında anları dondurmak değil, ışığı görmek ve ayarlamaktır.

Solda da dijital olmayan makinelerde ışığın objeden sensöre olan yolculuğunu görebiliriz. Makine dijital olsa da olmasa da bu yolculuktaki terimler fotoğraf yolculuğunuzda önemli bir yer oluşturur.

Lens makinenin ışığı alan ilk parçasıdır. Diyafram (aperture) lensin açılıp kapanmasını kontrol eder. Perde (Shutter) açılıp kapanan bir mekanizmadır ve sensörün ne kadar süre boyunca ışığı alacağını kontrol eder. Sensör ise ışığı alıp fotoğraf haline getiren bölümdür. Eğer resme iyi bakarsanız dijital olmayan makinelerde aslında objenin sensörde ters olarak oluştuğunu görebilirsiniz. Tıpkı gözümüzdeki gibi.

Diyaframa dikkat!

apertureDiyafram açılıp kapanarak lensten ne kadar ışık geçeceğini ve sensöre ne kadar ışık düşeceğini belirleyen mekanizmadır. Diyafram açıklığını değiştirerek ışık miktarı, alan derinliği, lens hızı, keskinlik gibi fotoğrafın en önemli unsurlarını değiştirebilirsiniz.

Diyafram ayarındaki f/ değeri matematiksel olarak diyaframın çapını belirtir. Standart f ölçeği ise f/# 1.4 2 2.8 4 5.6 8 11 16 22 32 şeklindedir. Bu skalada kullandığınız makine ve objektife bağlı olarak farklı değerler de bulunabilir.

Peki diyafram değerlerinin değişimi temelde neyi değiştirir?

Yüksek f değeri –> daha küçük diyafram –> daha az ışık

Düşük f değeri –> daha büyük diyafram –> daha çok ışık

Perdeleri açın! ya da kapatın…

Perde fotoğraflarınızın çekilme süresini belirleyen parçadır. Fotoğraftaki enstantane perde tarafından belirlenen değerdir. Perdenin açık kaldığı süreye enstantane denir. Enstantane süresi çektiğiniz fotoğraflarda hareketin hissedilmesini belirler. Diyafram açıklığında olduğu gibi enstantanede de belli bir skala bulunmaktadır.

Standart enstantane skalası :

1/1000 s    1/500 s     1/250 s     1/125 s     1/60 s     1/30 s     1/15 s     1/8 s     1/4 s     1/2 s     1 s
Çoğu makinede bu değerler arası boşluklar da 3’e ayrılmıştır. Böylece fotoğrafınızın enstantane değerini çok daha hassas bir şekilde ayarlarsınız.

ISO değerleri

ISO (International Organization for Standardization) yani Uluslararası Standardizasyon Birliği tarafından belirlenen filmlerin ışığa duyarlılık miktarı anlamına gelir. Dijital kameralara geçiş ile birlikte ISO film yerine sensör üzerinde bir değer haline gelmiştir. Düşük ISO değerler, yavaş olarak adlandırılır ve uzun pozlama sürelerini ifade eder. Yüksek ISO değerleri ise aynı pozlamayı daha az zamanda yaptıklarından hızlı olarak adlandırılırlar.

ISO skalası:  50 100 200 400 800 1600 3200

Analog fotoğrafçılık dünyasında ISO’nun geçmişine gidersek, 35 mm’lik yüksek ISO hızlı bir filmde düşük hızlı bir filme göre çok daha fazla kumlanma bulunurdu. Dijital dünyada ise sensörler aynı hızda kumlanma oluşturmazlar. Ancak onun yerine ‘noise’ yani gürültü oluştururlar. Dijital gürültü ise analog kumlanmaya göre çok daha kötü görünür.

Eğer ışıkla ilgili sıkıntınız yoksa her zaman düşük ISO değerleri kullanmalısınız. Ama yeterli ışığın bulunmadığı ve diyafram/enstantane ayarlarıyla iyi fotoğraf çekemediğiniz durumlarda ISO değerli bir ayar olabilir. Son zamanlarda üretilen makinelerde ISO seviyesine göre gürültüyü düşürecek çalışmalar yürütülmektedir ve yakında bu sorun minimize edilecektir.

 

Yazıyı beğendiniz mi?