5/5 (1)

Mesainin son saatleri gelmeye başlayınca aklımıza takılan “Bu haftasonu ne yapsak?” sorusunu soran fotoğraf meraklılarına İstanbul’da fotoğrafla ilgili güzel bir etkinlik haberimiz var. Karaköy’deki İstanbul Modern’de açılan Magnum – Kontakt Baskılar sergisi haftasonunu değerlendirmek için çok iyi bir seçenek olabilir. Aşağıda sergiyle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Oraya kadar gitmişken müze bünyesinde bulunan birbirinden güzel sergileri gezmeyi ve denize nazır kafesinde kahve veya yemek keyfi yapıp yorgunluğunuzu atmayı ihmal etmeyin. Ayrıca perşembe günleri İstanbul Modern’i ücretsiz de gezebilirsiniz.

Magnum – Kontakt Baskılar Sergisi

“Magnum – Kontakt Baskılar” sergisi, dünyanın en prestijli fotoğraf ajanslarından Magnum Photos’un geçtiğimiz yüzyıldan bu yana görsel kültürde iz bırakan fotoğraflarının yaratım süreçlerini kontakt baskılar üzerinden keşfe çıkıyor. Sergi, Magnum’un dünyaca tanınan üyelerinin birinci ağızdan hikayelerini de aktararak, fotoğrafçıların karar alma süreçlerini açık bir şekilde görme ve kavrama imkanı sağlıyor. Fotoğrafta analog döneme odaklanan sergi, dijital teknolojilerin gelişmesi ve fotoğraf üretimini derinden etkilemesiyle birlikte gitgide geçmişte kalan bir çalışma tekniğini hem incelemek hem de anmak üzere, Martin Parr’ın tabiriyle bir ‘kitabe’ işlevi görüyor.

Sergi 26 Şubat – 2 Ağustos 2015 arasında gezilebilir.

Yer ve daha fazla bilgi: İstanbul Modern

 

Yazıyı beğendiniz mi?