Fotoğraf Teknikleri

Fotoğraf Çekme Teknikleri

Fotoğrafın Temelleri

Fotoğraf Çekim Teknikleri: Ölçüm

Puan verilmedi.

Bilinmelidir ki bir pozometre yüzey tanımaz. Yüzeyin yansıttığı ışığı algılar. Üzerine düşen ışığın şiddeti aynı olsa bile siyah bir yüzeyden çok az yansıyan ışık pozometre için karanlık bir ortam yada beyaz bir duvardan çok fazla yansıyan ışık ise aydınlık bir ortam demektir ve bütün pozometreler algıladığı ışığı film yüzeyinde orta gri oluşturacak şekilde değerlendirir.

Fotoğraf Çekim Teknikleri: Ölçüm
(Koyu tonlu yüzeyler)

Fotoğraf Çekim Teknikleri: Ölçüm
(Koyu ve açık tonlu yüzeyler)

Yukarıdaki şemalarda da görüldüğü gibi koyu tonlu ve açık tonlu yüzeylere düşen ışık miktarı aynıdır. Koyu tonlu yüzeyden yansıyan ışık miktarı çok az olduğu için pozometre büyük bir diyafram önerecektir. Açık tonlu yüzeyden yansıyan ışık miktarı ise çok olduğu için bu sefer pozometre kısık bir diyafram önerecektir. Eğer pozometrenin önerisini her iki durumda da aynen kabul edecek olursak hem koyu, hem de açık tonlu yüzeyler, negatif üzerinde gri olarak görüneceklerdir. Bu ise yine her iki durumda da gri baskılar anlamındadır.

Yansıyan ışığı ölçme:

Pozometre ile ölçümleri hatasız yapabilmek için Gri referans kartı kullanılır. Yada, “Yerine koyma” (avuç içinden ölçerek) ölçüm yapılabilir. Yansıyan ışık ölçümü koyu konulardan bir miktar artırılarak, açık konulardan bir miktar azaltılarak ya da konudan yansıyan Ortalama ışığın ölçülmesi ile elde edilir. Konu yansıtıcılığı %18 ise bulunan değer doğrudan doğruya uygulanır. Pozometreler daima konuya düşen ışığın %18’inin yansıdığı varsayılarak kalibre edilmişlerdir. Bu amaçla doğru ölçüm için % 18 yansıtıcılığı olan bir gri kart kullanılabilir . Yansıyan ışık ölçümü 3 yolla yapılabilir ;

1. Genel ölçüm: Konunun ortalama bir yansıtıcılığını bulmak için belli bir mesafeden yapılan ölçümdür.
2. Yakın ölçüm: Konunun belli bir kısmına yapılan ölçümdür. Yaklaşık ölçüm yapılması istenen yüzeyin iki misli bir mesafeden yapılır.
3. Spot ölçüm: Uzak konulara yaklaşmanın mümkün olmadığı hallerde optik bir araç ile (dürbün gibi) konudan yansıyan ışığın pozometre üzerine düşürülmesi ile yapılır. Bu tür araçlara “Spot metre” denir. Yapılan ölçüm yansıyan ışık ölçümüdür.

Gelen ışığı ölçme:

Işık kaynağına doğru yapılan ölçümdür. Pozometrenin önüne konulan bir filtre ile “Tercüme Ölçüm” alınır. Bu filtre gelen ışığın 1/5 ‘ini geçirme özelliğine sahiptir. Normal konularda pozometre direkt olarak kullanılır. Pozometre ile ölçüm yapıldığında örneğin, siyah at 1/60-f:16, beyaz at: 1/250-f:16 ölçecektir.

Yani her iki rengi griye dönüştürerek bir ölçüm yapacaktır. O halde ortalamayı bulmamız gerekir. Belli bir ton değerini ölçüp, doğru ölçümü bulmaya “Ton Yerine Oturtma” denir. Yine örneğin kar manzarasında ölçülen 1/500-f:16 ise enstantane iki stop kadar düşürülerek (yani poz süresi uzatılarak) 1/125-f:16 uygulanır.

Bu uygulama film ASA diskinden müdahale ile otomatikleştirilebilir. Yada fotoğraf makinelerinin bazı modellerinde bulunan ve pozu, ölçülen değerden -2, -1, 0, +1, +2 stop değiştirilebilen bir skala üzerinde yapılan müdahale ile de otomatikleştirilebilir. Bir buharlı lokomotifin fotoğraf çekimi için yapılan ölçümü 1/60-f:5,6 ise, doğru değer 1/15-f:5,6 olabilir. Örneklerde verilen düzeltmelerde yalnızca enstantane değerleri ile müdahale yapılmıştır. Aynı müdahale diyafram değerlerine de uygulanabilir.

Kaynak: http://www.fotokritik.com

Yazıyı beğendiniz mi?

6 Yorum

 1. Timur

  açıklamalar çok faydalı oldu…teşekkürler…umarım soru sormak serbesttir…bende Fuji Finepix S9500 var…şimdiye kadar hep otomatik makine kullandığım için…kitapçığını okuduysam da çok fazla kavrayabildiğimi söyleyemeyeceğim…evde 2 adet 500 watt lık projektör var…bir de eminönünden softbox aldım…yakın obje resimleri çekmeyi seviyorum…ancak resimler hep sarı çıkıyor ve çok gürültülü…ne yaptıysam da düzeltemedim..ISO ayarını 100’e alıyorum aynı…1000’e alıyorum yine aynı…yardımcı olursanız sevinirim…ama lütfen ilkokul çocuğuna anlatır gibi…:-) Teşekkürler

 2. Objelerin üzerine sarı ışık düşüyorsa!!!
  lütfen kontrol ediniz…
  A-Makinenizin kelvin değerlerini kontrol ediniz.
  B-Flaşlarınız verdiği kelvin değerleri nedir?
  C-Çekim yaptığınız mekanda “on” konumunda yoğun biçimde tungsten ışık varmıdır.?
  D-Oda gibi bir yerde çekim yapıyorsanız..duvar,tavan,zemin boyaları her neyse ,ağırlıklı olarak sıcak renklerdenmi oluşuyor.?
  Başarılar

 3. cash

  mrb arkdşlar bn lisedyim fotoğrafçılık düşnym beni bu konuda aydınlata bilecek biri war mı?…

 4. halil şaki

  arkadaşlar buradu emeği geçen ve bilgisini bizlerle paylaşan kişlilere teşekkür ederim

 5. abluka

  buradan eçkim teknikleri ile ilgili 2 adet e-book’a ulaşabilirsiniz.
  http://goo.gl/YP6wj

 6. burak

  vala hocam ben hiçbişey anlamadım.En baştan bi kere “pazometre” ne ? öyle bişey mi kullanıcaz foto çekerken? Açıkçası müthiş bi teknik anlatım olmuş.bravo !!!

Yorum Yaz