Fotoğraf Çekme Teknikleri

Fotoğraf Ekipmanları

Düğün Fotoğrafı Çekmek için Gerekli Ekipmanlar

Düğün Fotoğrafı Çekmek için Gerekli Ekipmanlar
4.39/5 (18)

Profesyonel Düğün fotoğrafı çekmek, her fotoğrafçının yapabileceği bir iş değildir. Çünkü her fotoğraf, kendi kategorisinde farklı tecrübe ve ekipmanlar gerektirir. Düğün fotoğrafı çekmek için de bir çok farklı ekipmanı yanınızda bulundurmalısınız. Bu yazımızda sizler için profesyonel düğün fotoğrafı çekmek için gerekli ekipmanları listeledik.

Her Düğün Fotoğrafçısının Mutlaka Sahip Olması Gereken Ekipmanlar

Geniş Açı Zoom Lens

Düğün Fotoğrafı Geniş Açı Lens

Her fotoğrafçının mutlaka sahip olması gereken lenstir diyebiliriz. Ayrıca düğün fotoğrafı çekmek için de mutlaka olması gereken bir ekipmandır. Bu konuda en popüler seçenek; hemen hemen her markada bulunan 24-70mm f/2.8‘dir. Bu çok yönlü bir objektiftir. Zor durumda kaldığınızda, tek başına bile bir düğünü bitirmenizi sağlayabilir. Dar bir alanda çekim yapmaktan, portre çekime, aile fotoğrafından, detay çekimlere kadar çok geniş bir yelpazede çekim imkanı sunar. Ancak siz yine de asla tek başına bu objektifi kullanarak yola çıkmayı tercih etmeyin!

50mm Prime Lens

Düğün Fotoğrafı 50mm lens

50mm prime lens her fotoğrafçının çantasında mutlaka olması gereken bir lenstir. Özellikle düğün fotoğrafı çekerken, insan gözünün gördüğü açıya en uygun lens olduğu için sıkla tercih edilmektedir. 50mm objektir çok yönlüdür. Çok iyi bir portre objektif olması yanında, daha geniş bir çevresel portre objektifi olarak da kullanılabilir. Tabii ki zoom yapmak için ayaklarınızı kullanmanız gerekiyor 🙂

Doğru bir görüş açısı ve keskin fotoğrafların yanında 50mm lensin geniş diyaframı sayesinde, düşük ışıkta bile harika fotoğraflar çekebilirsiniz. f/1.8 seçeneğinin yanında f/1.4 veya f/1.2 seçimleri ile çok daha harika fotoğraflar ortaya çıkartabilirsiniz.

Ayrıca 50mm lensler ile yaratacağınız Bokeh etkisi ile çok daha etkileyici fotoğraflar ortaya çıkarmanız da mümkündür. Bokeh Nedir? Bokeh Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Telefoto Lens

Düğün Fotoğrafı Telefoto Lens

Düğün törenlerinin çoğu için iyi bir telefoto objektif gerekiyor. Her zaman gelin ve damadın yakınında olamazsınız, ancak o anların her anını fotoğraflamanız gerekir. Özellikle de çok yakınında olamadığınız tören anında. Yüzükler takılırken, imzalar atılırken, “evet” derken… tüm detayları yakalamanız gerekir. Profesyoneller için en popüler tercih 70-200mm f/2.8 bir lens olacaktır.

Telefoto lens seçimi yaparken en önemli konulardan bir tanesi de titreşim azaltma/görüntü sabitleme özelliği olmasıdır. Çünkü uzaktan çektiğiniz fotoğraflarda en ufak bir titreme sizin için çok kötü sonuçlara sebep olabilir.

Macro Lens

Düğün Fotoğrafı Makro Lens

Ufak detaylara en çok önem verilen zaman belki de düğünlerdir. Bu yüzden bir düğün fotoğrafı çekerken ufak detayları ön plana çıkartmanız çok doğru bir seçim olacaktır. Bunun için de sahip olmanız gereken ekipman; kaliteli bir makro lens olacaktır. Bir makro lens, gerçek nesneyle aynı boyutta (1: 1 büyütme oranı) fotoğraflar çekmenize imkan tanır. Evlenen çiftin yüzükleri, gelinlik işlemesinin detayları veya gelin makyajının güzellikleri vb. detayları ortaya çıkartacağınız fotoğraflar için makro lensi mutlaka çantanızda bulundurun.

Tepe Flaşı

Düğün Fotoğrafı Tepe Flaşı

Düğün fotoğraflarında genellikle doğal ışık kullanılır. Ancak her düğün fotoğrafı çekiminde mutlaka bir tepe flaşı da bulundurmalısınız. Karanlık bir ortamda, ışıklandırma yapamayacağınız ortamlarda veya ters ışıkta ön tarafı aydınlatmak için tepe flaşı her zaman yardımınıza koşacaktır. Hem Nikon’da, hem de Canon’da çok başarılı flaş seçenekleri var. Ayrıca daha uygun fiyatlı markaları da tercih edebilirsiniz.

Çantanızda bir veya iki tane flaş olması, sizi zor durumunlardan kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda yaratıcı fotoğraflar çekmenize de fırsat verir.

2. Fotoğraf Makinası

Yalnızca tek bir fotoğraf makinası size asla yetmeyecektir! En ufak bir aksaklık, çiftlerin hayatlarında yalnızca bir kere yaşayacakları bir anı kaçırmanıza sebep olabilir. Bu yüzden yanınızda bir tane daha fotoğraf makinası mutlaka bulundurmalısınız. Hatta mümkünse sadece yedek fotoğraf makinası değil yedek fotoğrafçı da en ideal olanıdır. Böylece bir kişinin kaçırdığı bir detayı diğer fotoğrafçı yakalayabilir.

Ekstralar

Yazdığımız bu ana ekipmanlar dışında mutlaka çantanızda bulunması gerekenler ise şunlardır:

  • Hafıza kartı (en az 3 tane)
  • Yedek batarya
  • Lens temizleme kiti

Tüm bunlar dışında, zorunlu olmayan ancak yanınızda bulundurmanızın avantaj olacağı diğer ekipmanlar ise şunlardır:

  • 35mm ve 85mm Prime Lensler
  • Reflektör
  • Tripod
  • Mobil Işık
  • Özel lensler (tilt-shift, fisheye vb.)
  • Atıştırmalık yiyecekler 😉 Enerjiniz her an düşebilir. Buna hazırlıklı olmalısınız.

Sizler için hazırladığımız profesyonel düğün fotoğrafı çekmek için gerekli ekipmanları yazımızı beğendiyseniz; yorum yaparak ve paylaşımda bulunarak daha fazla kişiye erişmesini sağlayabilirsiniz.

Yazıyı beğendiniz mi?

Leave a Reply