Fotoğraf Çekme Teknikleri

Fotoğrafın Temelleri

Diyafram, Enstantane ve ISO

Diyafram, Enstantane ve ISO
4.83/5 (133)

Fotoğrafçılık ile ilgili bilinmesi gereken 3 temel kavra: Diyafram, enstantane ve ISO’da profesyonel olun. Diyafram (Aperture), Enstantane (Shutter) ve ISO hakkında tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Aşağıda yer alan tablo ile Diyafram, Enstantane ve ISO hakkında temel bilgi sahibi olabilirsiniz. Kısaca anlatmak gerekirse;

 • Diyafram: Işığın yoğunluğunu ve net alan derinliğini kontrol eder.
 • Enstantane: Perde hızı olarak da adlandırılır. Buna aynı zamanda pozlama süresi de denilmektedir. Pozlama süresi arttıkça fotoğraftaki ışık ve hareketler artacaktır.
 • ISO: Kısaca ışığa duyarlılıktır. Karanlık ortamlarda bile çekim yapma imkanı tanır.

Diyafram, Enstantane ve ISO

Diyafram Nedir? (Aperture)

Diyafram, ışığın yoğunluğunu ve net alan derinliğini kontrol eder.

2 temel fonksiyonu vardır.

Bunlardan birincisi; fotoğraftaki net alan derinliğini belirler. Böylece istediğiniz nesneyi ön plana çıkartıp, diğer alanları flu (bulanık) olarak gösterebilirsiniz.

Diyafram Nedir?

Diğeri ise; ışık yoğunluğudur. Yüksek ışıklı ortamlarda yüksek diyafram, düşük ışıklı ortamlarda ise düşük diyafram kısıklığı kullanarak ışık dengesini oluşturabilirsiniz.

Enstantene Nedir? (Shutter Speed)

Enstantane, perde hızı olarak da adlandırılır. Temel olarak deklanşöre bastığımızda, perde açılır ve kapanana kadar geçen sürede sensöre ne kadar süre ışık düşeceğini belirler. Buna aynı zamanda pozlama süresi de denilmektedir.

2 temel fonksiyonu vardır.

Bunlardan birincisi; fotoğraftaki hareketi belirler. Böylece istediğiniz nesneyi hareket hızına bağlı olarak dondurabilir veya hareketli (bulanık) bir şekilde fotoğraflayabilirsiniz.

Spor fotoğraflarında hızlı geçen bir anı dondurmak için yada akarsu gibi doğa fotoğraflarında suyun akmasını bulanık bir şekilde ifade etmek için etkin bir şekilde kullanılır.

Enstantane Nedir?

Diğeri ise; ışık yoğunluğudur. Yüksek ışıklı ortamlarda yüksek enstantane, düşük ışıklı ortamlarda ise düşük enstantane kullanarak ışık dengesini oluşturabilirsiniz.

ISO Nedir?

ISO, kısaca ışığa duyarlılıktır. Filmli makineler zamanında filmin ışığa duyarlılığı iken, şu anda dijital çağda sensörün ışığa duyarlılığı olarak geçiyor.

ISO Nedir?

ISO, yetersiz ışıkta da etkili sonuçlar almak için kullanılır. Örneğin karanlık bir ortamda çekim yapıyorsunuz ve her şey simsiyah çıkıyorsa, ISO’yu devreye almanız gerekiyor demektir. Ancak şunu unutmayın; ISO’nun fotoğrafta yarattığı ışık/kalite dengesini korumalısınız. ISO değerini arttırdıkça daha aydınlık ama aynı zamanda daha kalitesiz görüntüler elde edersiniz.

Yazıyı beğendiniz mi?

7 Comments

 1. Ramazan akkanat

  Harika bir düzenleme uygulama süper bence ilk başlayan arkadaslari için guzel

 2. fatih

  cok güzel bir anlatım. teşekkürler

 3. güzel bir anlatım olmuş. yni başlayanlar için kılavuz niteliğinde.

 4. Ramazan akkanat

  Saygilar Bunyan sonar akkanatra@gmail.com Emil I kullsnacam sizleri her zaman kenfime Oreo alacam

 5. Ramazan akkanat

  Her sey icin tesekkur

 6. Enstantane ile çekimde titreme için herhangi bir ayar varmıdır?

 7. Fikret AKMAN

  Anlaşılır.MÜKEMMEL

Leave a Reply