5/5 (1)

Fotoğrafçılık hem profesyonel bir alan hem de hobi olarak hayatımızın ayrılmaz bir parçası hale geldi. Estetik yönü güçlü fotoğrafları çekebilmek ise aslında hiç zor değil. Cep telefonlarındaki kameralar size yetmemeye başladı ve DSLR bir fotoğraf makinesine geçmeyi mi düşünüyorsunuz? DSLR fotoğraf makinenizin temel özelliklerini kullanarak profesyonellerle yarışabilirsiniz. Dijital Fotoğrafçılığa başlarken bu yazı size çok yardımcı olacak.

1. Enstantane (Shutter Speed)Windflower-05237-nevit

Objektifin diyaframından geçen ışınların ne kadar süre ile sensörün üzerinde kalacağını belirleyen mekanizmadır. Yani enstantane fotoğraf makinenizin fotoğrafı ne kadar sürede çekeceğini belirler. Enstantane süresi ne kadar yüksek olursa, başka bir deyişle fotoğraf ne kadar hızlı çekilirse o kadar donuk ve hareketsiz bir görüntü elde edilir. Dönen pervanelerin olduğu fotoğraf üç ayrı enstantane ile çekilmiştir. En soldaki fotoğraf en yüksek, en sağdaki ise en düşük enstantane ile çekilmiştir. Enstantane değeri arttıkça fotoğraflarda hareketin hissedilmesi de artar.

Günümüzde fotoğraf makinelerinde enstantane süreleri 30 sn ile 1/8000 sn arasında değişiklik gösterir. Pervanelerin bulunduğu fotoğraftan yola çıkarsak soldaki fotoğraf 1/4000 saniye ile sağda bulunan pervane fotoğrafı ise 1 saniyelik enstantane ile çekilmiştir.

Enstantene nedir? video anlatımı ile öğrenin.

2. Diyafram (Apature)

CaptureDiyafram fotoğraf makinasının objektifinin içinde bulunan yapraklardır. Diyafram değerleri fotoğrafın ışık yoğunluğunu ve alan derinliğini etkiler.

Objektif modeline göre değişmekle beraber sıklıkla kullanılan diyafram değerleri F/1.4’ten F/22’ye kadar değişir. Düşük diyafram değerlerinde diyafram açıktır. Fotoğrafta ışık yoğunluğu fazladır ancak çok dar bir alanda netlik sağlanır. Eğer fotoğraftaki alan derinliğini artırmak için diyafram değeri arttırılırsa bu kez de fotoğraftaki ışık yoğunluğu azalacaktır. Fotoğrafınızı çekerken sizin için önemli olan ışık ve netlik değerlerine göre fotoğrafta diyafram ayarlarınızı yapabilirsiniz.

3. ISO (International Standards of Organisations)ISO-200-and-ISO-3200

ISO fotoğraf makinasının sensörünün ışığa olan duyarlılığı anlamına gelmektedir. ISO değerleri artıkça fotoğraf makinasının ışığa olan hassasiyeti artacak ve daha aydınlık fotoğraflar ortaya çıkacaktır. Ancak yüksek ISO değerleri fotoğrafta kumlanma şeklinde bir bozulma da meydana getirir. Bu nedenle ISO değerlerinde 1000’in üstüne çıkmamanızı öneriyoruz.

4. Netleme (Focus)

Otofokus (AF) fotoğraf makinesinin bir nesneye otomatik netleme yapma fonksiyonudur. Dijital fotoğraf makinalarının çoğunda bu fonksiyon Chris-Gampat-The-Phoblographer-Sigma-17-70mm-f2.8-4-product-images-4-of-8ISO-4001-200-sec-at-f-5.6bulunur. Manuel netleme (MF) ise fotoğraf makinesi yerine netlemeyi fotoğrafçının manuel olarak ayarlamasını sağlayan fonksiyondur.
Otofokus (AF) çekim, dijital fotoğraf makinelerinde daha tipik olmakla birlikte, MF, makro çekim gibi otofokus ile netleme yapmak güç olduğunda daha etkilidir.
MF’de lensin üzerindeki “netleme halkasını” çevirerek netlemeyi ayarlayabilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenmek için; Dijital Fotoğrafçılığa Giriş eğitimini izleyebilirsiniz.

Yazıyı beğendiniz mi?