4.58/5 (12)

Yeni bir DSLR makine alan fotoğrafçıların en büyük soruları fotoğraf makinesinin üzerinde bulunan mod ayarlarının kullanımıyla ilgili oluyor. İster yeni bir fotoğraf meraklısı ister deneyimli bir fotoğrafçı olun diğer modları unutup otomatik modu sıklıkla kullandığınızı biliyoruz.  Yeni fotoğrafçıları aydınlatmak ve bilenlere de hatırlatmak için fotoğraf modlarını bu yazımızda derledik.

Kaynağımız olan online videolu eğitime de buradan ulaşabilirsiniz: Dijital Fotoğrafçılık Video Eğitimi

Otomatik Modlar

Automatic (Otomatik) Mod

Sanırım bunun hakkında fazla detay vermemize gerek olmayacak. Otomatik mod makinenizin en iyi enstantane, diyafram, ISO, beyaz dengesi, odaklama ve flaşı bulmasını ve çekebileceği en iyi çekimi yapmasını sağlar. Pek çok durumda iyi çekimleri bu modda elde edebilirsiniz. Ancak otomatik mod “sizin istediğiniz” çekimi yapmayabilir. Bu durumlar için de otomatik modlara ne çekeceğinizi belirtmeniz daha iyi bir sonuca ulaştıracaktır.

Portrait (Portre) Modu

portrait-mode

Genelde yandaki sembolle ya da benzeri bir baş resmi ile gösterilen Portre modu, otomatik olarak küçük bir diyafram değeri seçerek arka planın bulanıklaştırır ve ön plandaki nesnenin keskin çıkmasını sağlar. En iyi sonuçlar için tek bir obje ya da kişi çekin. Fotoğrafını çektiğiniz objeye zoom kullanmaya gerek kalmayacak kadar yakınlaşın ve güneşli havalardaki çekimlerinizde uygun açıyı yakalayamadıysanız flaş kullanmayı aklınızda bulundurun.

Portre Fotoğraf

Makro Modu

macro-modeMakro modu fotoğraftaki ögelere daha yakın çekimler yapmak için kullanılır. Genelde makro çekilen objeler çiçekler, böcekler ve bunlar gibi küçük objelerdir. Fotoğraf makineleri arası değişse de  2-10 cm arası genelde makro çekimlerin yapıldığı uzaklıktır. Bu uzaklıklarda odaklanma problemleri yaşanır ve alan derinliği oldukça azdır. Bu modda çekim yapmak ile ilgili detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

depth-flowers-macro

Landscape (Manzara) Modu

Landscape_Mode_Symbol

Manzara modu portre modunun tam tersi olarak tanımlanabilir. Bu mod yüksek diyafram değerlerini kullanarak geniş bir alan derinliği oluşturulur. Odağı olabildiğince geniş tutmaya çalışır. Geniş sahnelerde, fotoğraf makinenize farklı uzaklıklarda bulunan objelerin hepsini çekmeye çalıştığınız durumlarda oldukça idealdir. Düşük enstantaneler için tripodla en iyi sonuca ulaşabilirsiniz.

landscape

Spor Modu

sports-icon-1Spor ya da hareket modu, adından anlaşılabileceği gibi hareketli ögeleri fotoğraflamak için kullanılır. Spor yapan hareketli insanları, hareketli hayvanları, arabaları çekmek için idealdir. Enstantaneyi arttırarak hareketi dondurmayı ve sabit görüntü elde etmeyi sağlar. Ön odaklama yaparak daha etkili bir fotoğraf elde edebileceğinizi aklınızda bulundurun. Ayrıca bu modda kareye giren her şeyi net şekilde göreceğiniz için ortama dikkat edin.

Yelena_Slesarenko_

Night (Gece)  Modu

night-shot-mode

Gece modu düşük ışık durumlarında uzun enstantane süreleri ile bütün ışığı yakalamanızı sağlayan moddur. Bu modda iyi fotoğraflar yakalamak için kesinlikle tripod kullanmalı hatta titreşimi daha da azaltmak için deklanşöre basmak yerine tetikleyici ya da zamanlayıcı kullanmalısınız. Ancak bu şekilde hareketsiz, kaymalar yaşanmamış fotoğraf elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sizin yaratıcılığınıza gölgelemek istemeyiz bu nedenle bazı fotoğrafçıların gece modunu kullanarak farklı bulanıklar oluşturup eğlenceli eserler çıkardığını da ekleyelim.

singapore-431421_1920

Bazı dijital fotoğraf makinelerinde bulunan ve az kullanılan modlar ise:

  • Panaromik Mod: Panaromalar oluşturmak için tek tek fotoğraf çekmeye yarar.
  • Kar Modu: Karlı havalardaki parlak ışık için kullanılır.
  • Havai Fişek Modu: Havai Fişek gösterileri için kullanılır.
  • Çocuk/Pet Modu: Hızlı hareket eden çocuklar ve evcil hayvanlar gibi durumları fotoğraflamak için kullanılır (Spor Modu gibi)
  • Sualtı Modu: Su altı için özel ayarlar

Yarı Otomatik Modlar

Diyafram Öncelikli Mod (A veya AV)

Sizin diyaframı seçtiğiniz ve geri kalan ayarları makineniz yaptığı için yarı otomatik olarak adlandırılan diyafram öncelikli mod, dengeli pozlamayı garantiler. Özellikle alan derinliğini belirlemek istediğiniz durumlar için uygundur.

Alan derinliği ve diyafram ile ilgili daha fazla bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Enstantane Öncelikli Mod (S or TV)

Tıpkı Diyafram önceliği mod gibi enstantane öncelikli mod da sizin enstantaneyi seçtiğiniz ve geri kalan ayarları kameraya bıraktığınız moddur. Hareketli insanları ya da bir şelaleyi çekmek istediğinizde elde etmek istediğiniz kareye uygun bir enstantane değeri seçerek yaratıcı eserler ortaya çıkarabilirsiniz.

Program Modu (P)

Bu modda otomatik moddaki bazı ayarları değiştirmenize olanak tanır. Flaş, beyaz dengesi ya da ISO’yu değiştirebilirsiniz. Fotoğraf makinenizin kullanım kılavuzunda program modunun nasıl kullanılacağını bulabilirsiniz.

Manual Mod

Yukarıda bahsettiğimiz bütün ayarları sizin ayarladığınız moddur. Size esneklik sağlar ve keşifler yapmanıza izin verir. Bu moda alışmak zaman alabilir ve uğraştırıcıdır ama alıştıkça en iyi fotoğrafları bu şekilde elde edeceğinizi unutmayın.

Denemeye ve fotoğraf çekmeye devam ederek en iyi görüntüye ulaşın.

Yazıyı beğendiniz mi?