Fotoğraf Çekme Teknikleri

Dijital Fotoğraf, Fotoğraf Ekipmanları, Fotoğraf Teknikleri, Fotoğrafta Kompozisyon

Çocuk Fotoğrafları Çekme Teknikleri

5/5 (1)

Birçoğumuzun neşe kaynağı olan çocukları fotoğraflamak pek de kolay bir iş değildir. Küçük yaşlardaki bir insana modellik yaptırmaktan, hangi koşullar altında çalışmanıza kadar her şey bu yazıda…

Hepimiz bir zamanlar çocuktuk. Muhtemelen hepimizin de çocukkenyaptığı taşkınlıklar ile ilgili bir ya da birden fazla anısı vardır. Çocuk olmak birçok zaman keyifli olsa da iş bir çocuğa bir şeyler yaptırmaya geldiğinde hepimiz zor anlar yaşarız.

Çocukların fotoğraflarını çekmek de zor anlar yaşamanıza sebep olur. Öncelikle, yetişkinler ile çocukların fotoğraflarını çekmek arasındaki farkları konuşalım. Biryetişkinin fotoğrafını çekmenin, küçük bir çocuğun fotoğrafını çekmekten farkı sizce ne ya da neler olabilir?

Çocukların fotoğraflarını çekerken neşeli, sinirli, yaramaz, ya da ağırbaşlı gibi onlara özgü olan
yüz ifadelerinden yararlanmayı unutmayın

Bir yetişkine rahatlıkla modellik yaptırabilirsiniz. Işığın nereden iyi geldiğini, hangi kompozisyonu oluşturmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Yetişkin birey, güzel bir sonuç için neler yapılması gerektiğini kolayca kavrayacaktır. Çocuklarda ise durum farklı. Bir çocuğa nasıl durması gerektiğini söyleseniz bile, muhtemelen o çocuk o şekilde durmayacaktır.

Bu da sizin vizör arkasında zor anlar yaşamanızı sağlayabilir. Yetişkin ile çocuk fotoğrafı çekmek arasındaki tek fark bu değil. Yetişkin model kullandığınızfotoğraflarınızda kompozisyon için çok geniş bir yelpaze vardır. Deneyimin vermiş olduğu surat ifadelerini yetişkinler çok rahat size yansıtabilir. Ayrıca çok neşeli bir kompozisyon yapmak istiyorsanız yetişkinlerden çok, çocukları fotoğrafa dahil etmeniz gerekiyor.

Güvenlerini Kazanın

Büyük insanlar, geniş açılarda da konuyu tamamlayıcı faktör olabilirler,çocuklar ise fiziken daha küçük boyutlarda olduklarından çok geniş açılardafotoğrafın içinde kaybolurlar. Peki çocukların fotoğrafını çekerken nelere dikkat etmeliyiz? İsterseniz bunu adım adım anlatalım.

Çocuk fotoğrafı çekerken aklınızda bulunması gereken en önemli şey, mevzu bahis çocuğun güvenini kazanmaktır. Bu, adeta altın bir kuraldır. Çekmek istediğiniz fotoğrafa uygun bir konumda bulunması halinde ona bir çikolatavadedebilirsiniz. Küçük yeğeniniz, kardeşiniz, hiç fark etmez, sizin güveninizikazanırsa ortaya güzel fotoğaflar çıkmasını sağlayabilir.


Mahalle aralarında top, misket, saklambaç gibi oyunları oynayan çocuklar,
grup halinde objektiflere oldukça iyi fotoğraflar verir

Eğer çocuğun annesi de bu çekimlerde yakınlarda bulunuyorsa, annesini yanınıza alarak, çocuğun güvenini annesi üzerinden kazanabilirsiniz. Bu, çoğu zaman işe yarayan bir yöntemdir. Sonuç olarak her ebeveyn, gelecekteki yıllarda bakıp anılarını tazeleyebileceği, çocuğunun şık bir fotoğrafına sahip olmak ister.

Güven kazanma meselesinde sakın aceleci olmayın. Çocuğa yeterli miktarda zaman tanıyın. Fotoğraf çekme işleminden önce onunla bol bol konuşun. Onun hayal dünyasında bir yolculuk bile yapmayı göze almanız gerekebilir. Eğer karşınızdaki çocuk şımarık ya da taşkın değil de ağırbaşlı bir çocuksa, başlarda utangaç davranabilir. Bunun önüne geçmek için güvenlerini kazanmak daha da bir önemli hale gelir.

Hiçbir Şey Zorla Değil

Modellik yapacak çocuğa, bu işi zorla yaptırmadığınızı belli edin. Diğer birdeyişle çocukla çocuk olun. Fotoğrafa dahil edeceğiniz objeler, genel olarak çocukların hayal dünyasıyla örtüşmeli. Yemyeşil çimlerin üzerindepuf çiçeğine üfleyen ya da sahil kenarında masmavi bir denizin ufkuna bakan bir çocuk, konsept olarak her zaman ilgi çekicidir.


Türkiye içerisinde belli başlı mekanlardaki çocuklar, fotoğraf çektirmeye alışıktır.
Ankara Kalesi, İstanbul Balat buralara örnek verilebilir

Fotoğraf çekme işlemi esnasında çocuk için görünmez olmaya çalışın. Zira ona yeterli alan bırakmadığınız takdirde kendisini baskı altında hissedecektir.Ona yeterli alan bırakın. Oynaması için bir oyuncak verebilirsiniz. Bu size zaman kazandırır.

Çocuklar sizden yaşça küçük oldukları için ve dünyaya yeni yeni alıştıkları için, meraklı gözlere sahiplerdir. Meraklı gözlerin avantajından yararlanın.Çocukların bakışları her zaman delici ve etkileyicidir. Bu bakışlar,dünyayı daha iyi anlamaları için bu haldedirler ve size iyi malzemeverirler. Genellikle birçok çocuğun yaptığı parmak ısırma hareketi de fotoğrafik açıdan her zaman ilgi çekmiştir.

Konsept Önemli

Eğer bir çocuk konseri, töreni (23 Nisan gibi), etkinliği içerisindeyseniz birden fazla çocuğu aynı karede fotoğraflamanız hoş karelerin meydana çıkmasına sebep olabilir. Yüksek enstantane (1/800, 1/1000 gibi) değerlerikullanarak çocukların hareketlerini dondurun. Yüksek enstantanenin yanındadüşük diyafram değerleri de (F/2.8, F/3.5 gibi) çocuk veya çocuklarınarkasında kalan alanın bulanık çıkmasını sağlar. Bu da fotoğrafın etkileyiciliğiniartırır.


Siyah beyaz fotoğrafçılık, çocuklarda çok işe yarar. Özellikle kenar mahalledeki çocukların
fotoğraflarını siyah beyaz çekmenizi tavsiye ederiz

Oyun oynayan çocuklar her zaman ilgi çekmiştir. Futbol oynayan, üstü başı toz toprak içinde kalmış, yaşıtlarıyla bir mücadele içerisinde bulunan çocukların fotoğrafları çok güçlü anlatımlara sahiptir. Dolayısıyla mahalle aralarında futbol oynayan çocukların fotoğrafları da her zaman başarılı olarak lanse edilmektedir.

Bu tür fotoğraflarda kamera açınızı iyi bir şekilde konumlandırmalısınız.Yaratıcılığınıza odaklanın; toplu bir halde çekilen çocuk fotoğraflarında (futbol oynayan çocuklar gibi), onların seviyesinden fotoğraf çekmeyi tercih edin. Bu, olaylara onların dünyasından baktığınızı gösterir.

Flaşa Gerek Yok

Tek bir çocuğun portresini fotoğraflayacaksanız, dizlerinizin üzerine çöküp çocuğun göz hizasından fotoğrafını çekmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayedekendisini farklı hissetmeyecek, ve bakışlarıyla sizin elinize daha iyi fotoğrafgeçmesini sağlayacaktır. Genellikle yüksek enstantaneleri tercih etmeniz gerektiğini biraz yukarıda belirtmiştik. Bu tercih, sadece etkinlikfotoğraflarında değil, portre fotoğraflarında da önemli.

Yerinde duramayan, hareketli bir çocuğun fotoğrafını çekiyorsanız, tam da istediğiniz pozu vermesi 3-4 saniye kadar kısa bir süreye tekabül edebilir. Dolayısıyla ardı ardına ve yüksek enstantanelerde fotoğraf çekerseniz, bu 3-4 saniyelik tam istediğiniz pozu kaçırmış olmazsınız.


Çocukların esprili dünyasını fotoğraflayabilmek önemlidir.
Bunun için çocukla çocuk olmanız gerekebilir

Son olarak, çocukların fotoğraflarını çekerken flaş patlatmamanızı öneriyoruz. Flaş, hem çocukların doğallığını bozacaktır, hem de küçük yaştaki gözlerine gereksiz bir ışık bombası etkisi yaratacaktır. Ayrıca flaşınfotoğraflara kazandırdığı keskinlik ve sert dokuya, çocuk fotoğraflarında gerek yok. Işığı difüz edecek bir ekipmanınız (ışık difüzörü, yansıtıcı gibi) flaşı kullanmanıza hiç gerek olmayacak.
shiftdelete.net

Yazıyı beğendiniz mi?

Leave a Reply