Puan verilmedi.

Adobe Color CC, Adobe’nin hazırladığı online renk kartelası uygulamasıdır. Bu uygulama ile ister bilgisayarınızdan ister mobil cihazlarınızdan dilediğiniz çeşitlilikte renk paletleri oluşturmanızı sağlar. Ayrıca gördüğünüz bir rengin kolaylıkla HEX ya da RGB kodlarına erişmenize olanak tanır.

Adobe Color CC’ye bu adresten erişebilirsiniz.

Adobe Color CC’de temalar oluşturup, bu temaları kaydedip, bilgisayarınıza indirebilir ve projelerinizde kullanabilirsiniz. Çeşitli renk kurallarını istediğiniz sonuca göre değiştirebilirsiniz. 6 farklı renk kuralından istediğinizi çalışmanıza uygun olarak seçebilirsiniz. Renk kuralları: Benzer, Tek renkli, Üçlü, Tamamlayıcı, Bileşik, Gölgeler. Bunun dışında tamamen kendiniz oluşturabileceğiniz özel renk kuralı da bulunmaktadır.

Sayfaya girdiğinizde renk dairesini ve altta bulunan 5 renkli paleti görebilirsiniz. Palette ortada bulunan  renk seçilen ana renktir. Diğer renkler seçtiğiniz renk kuralına uygun olarak daireye yerleşir.

Dilerseniz dairedeki ara renkleri seçerek benzerlik durumlarını değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte benzer seçeneğinin iki farklı versiyonunu görebilirsiniz.

Dairenin orta bölümünden daha açık tonlara, dış bölümünden de daha canlı tonlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca renklerin RGB kodlarının hemen üstünde bulunan ayardan renkleri koyu tonlara getirebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda temaları kaydedip, fotoğraflar üzerinden katalog oluşturmayı inceleyebilirsiniz.

 

Yazıyı beğendiniz mi?